Labioplasti Ameliyatı (Vajina Estetiği)

İç ve dış genital dudakların estetik görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan labioplasti ameliyatı son yıllarda çoğalmaya başladı, çünkü kadınlar estetik görünümlerine her açıdan daha fazla önem vermeye başladılar. Bu çoğalmayı cinsel anlamda bilinçlenmeye ve kadınların vücutlarını daha değerli bulmasına bağlamak bile mümkündür. Bu ameliyat estetikten başka kadınların cinsel hayatına işlevsel anlamda da pozitiflik getirmektedir. 

Kelimenin kökeni pek çok tıp teriminde olduğu gibi Latince’den gelir. Dudak demek olan “labium”, şekillendirme anlamına gelen “plasti” ile bir araya getirilmiş ve ortaya “labioplasti” kavramı çıkmıştır. 

İç Dudak Sarkması Ameliyatları

Operasyon için uygulanan yöntemler çeşitlidir ve bu seçimde hastanın doku durumu ile birlikte tercihleri karar verdirici etmendir. Örneğin V plasti, Z plasti, yıldız labioplasti, delaminasyon tekniği, parsiyel rezeksiyon (parçalı yapılandırma) gibi estetik operasyon yöntemleri konuya dahildir. Çoğu kadın doğal bir görünümden yana olsa bile labioplastik uygulamalarda Eserdag- Barbie vagina yöntemi de istenmektedir. Barbie vagina görüntüsü elde etmek için iç dudaklardan mümkün olduğu oranda doku çıkarılmakta ve klitoris üzerindeki deri ters Y yapılarak mümkün olduğunca küçültülmektedir. Böylece büyük dudaklar küçük dudakları tamamen kapatır, Venüs bölgesi olarak bilinen yüzeyde bir yarık görünür. Fakat ülkemizdeki plastik cerrahi uzmanları doğal görünüm yaratacak operasyonları daha çok tercih etmektedirler. 

Klitoral Hudoplasti Nedir?

Konuyla ilgili yapılan diğer bir cerrahi müdahale ise klitoral hudoplastidir. Günlük dilde klitoris estetiği olarak konuşulan, klitoris üzerini örten cilt katlantılarının (klitoral hud) azaltılması, kırışıklıkların giderilmesi amacıyla yapılan klitoral hudoplasti çoğunlukla iç dudak estetiği ameliyatları ile beraber yapılır. Ya da labioplasti sonrası görünümden tatmin olmayan hastalar için düşünülebilir. Gerçekten de genital bölgede iç dudaklar küçültüldüğü zaman klitoris üzerinde deri fazlalığı kalabilmekte, bölgede adeya bir kabarıklık meydana gelebilmekte, bu da estetik açıdan hastaları rahatsız edebilmektedir. Klitoral hudoplasti buna çözüm getirir. Bu operasyon usta cerrahlar tarafından doğru bir biçimde yapıldığı zaman cinsel hazzı etkilemez, klitoris zarar görmez. Orgazm olmakla ilgisi yoktur. Labioplasti ameliyatı daha yaygındır ve teknik bilinmektedir ama klitoral hudoplasti de deneyim sahibi cerrahların sayısı az olduğu için konu önem kazanmaktadır. Bölgenin anatomik yapısını çok iyi bilen operatör doktorlar tarafından yapılmalıdır. İstenen estetik ve işlevsel sonuç ancak böyle alınabilir. 

Labioplasti Ameliyatı ve Anestezi

Uygulama sırasında genel, lokal veya belden aşağı uyuşturma (spinal anestezi) yapılır. Ameliyat yaklaşık bir saat sürer. (Hasta vaginal daraltma istediyse zaman uzayabilir.) Ameliyat sonrası beş altı saat kadar hasta hastanede dinlendirilir. Evdeki üç günlük istirahat sonrasındaysa kadın normal hayatına dönebilir. Bu üç günlük sürenin sadece yatmakla geçirilmemesi, zorlayıcı olmayan hareketlerin yapılmaya başlanması ve hijyene azami dikkat gösterilmesi hastadan istenecekler içindedir. Ameliyattan sonra iz kalmaz. Hasta üç hafta sonra normal cinsel yaşantısına da dönebilir. Bu gibi operasyonların kesinlikle yasal kliniklerde, uzman doktorlar tarafından yapılması gerektiğini ise söylemeye gerek yoktur. 

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2020

Labioplasti uygulamaları plastik cerrahlar ve jinekologlar tarafından yapılmaktadır. Fakat konuyla ilgili üzerinde durulması gereken husus cerrahın kadın genital bölge anatomisini iyi bilmesidir. Aksi durumlarda üzücü sonuçlar yaşanabilir. Operasyonun 2020 yılındaki maliyeti kamu hastanelerinde 4 bin TL, özel hastanelerde ise 6 bin TL’den başlamaktadır. Hastalar labioplakstinin beraberinde vajina daraltma ve benzer kombin ameliyatlar da yaptırdığı için fiyatlar değişiklik göstermektedir. 

Labioplasti Operasyonunun Riskleri

Labioplasti ameliyatı ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan bir tanesi de bu operasyonların bakireler üzerinde yapılıp yapılmayacağıdır. Labioplasti ameliyatı kızlık zarına hiçbir şekilde zarar vermez, bu yüzden genç kızlara uygulanabilir. Sonuçta kızlar kendilerine daha güvenli hale gelebilirler. Ayrıca bu ameliyatların çocuk doğurmaya engel bir durumları da asla yoktur. 

Ameliyat sürecinde her ameliyatta karşılaşılabilecek risklerden olan kanama, enfeksiyon, dikişlerin açılması gibi olaylar yaşanabilir. (Normal süreçte yapılan estetik dikişler zaten on gün içinde kendiliğinden düşecektir.) Usta cerrahların elinde bu çeşit riskler en aza inecektir. Böylece labioplasti revizyon ameliyatlarına da gerek kalmayacaktır. (Revizyon ameliyatları düzeltme amaçlı yapılan operasyonlardır.) Bazı hekimler bu ameliyatta kanamadan çok pıhtılaşmanın daha büyük risk olduğunu belirtiyor ve sonradan adet kanaması benzeri ince bir sızıntının normal olduğunu açıklıyorlar. 

Akla gelen sorular arasında labioplasti operasyonlarının fiyatları da vardır. Yönteme ve hekime bağlı bu uygulama için net bir fiyat söylenemez. Estetik operasyonlar grubuna girdiği için özel kliniklerde yapılan bu operasyonlar SGK kapsamına zorunluluk halleri dışında girmezler. Labioplastik operasyonlar spesifik (kendi alanında özelleştirilmiş) ameliyatlardır. 

Labioplasti Ameliyatı Sonrası 

Konunun burasında hastanın genital bölgesinden duyduğu memnuniyet ve yaşadığı mutluluk öne çıkıyor. Normal bir görünüm bütün kadınlara özgüven kazandırmaktadır. İster bakire olsunlar, isterse partnerli bir hayat sürdürsünler kadınların genital estetik sonrası çok rahatladıkları saptanmıştır ki sağlıklı bir cinselliğin insan hayatındaki önemi herkes tarafından kabul edilen bir olgudur. Estetik ameliyatların tümü hastanın psikolojisini iyileştirmeyle direk olarak ilgilidir. Yapılan bir burun estetiği ameliyatının sonuçları çevre tarafından fark edilir, hasta kendini çok daha güzel hisseder. Genital estetik operasyonları ise sadece kadını ve varsa partnerini ilgilendiren sonuçlar yaratacak, birlikteliği olumlu yönde etkileyecektir. Genital iç dudakların kesilmesi ve vaginal kısmın yeniden düzenlenmesi bu bölgedeki deformasyonları düzeltmek içindir. 

Çeşitli nedenlerle yaşanan vaginal sarkmalar da labioplasti ile önlenebilir. Çok doğum yapmış kadınlarda vaginal sarkmanın yoğun olarak görüldüğü bilinen başka bir gerçektir. Önlemek için yapılan bu ameliyatların yüz güldürücü estetikler olduğu bir kez daha hatırlanmalıdır. Varolan genital problemlerin kapalı bölgede olması kişiyi bir dereceye kadar korumakta fakat psikolojik açıdan kadın kendi iç dünyasında yoğun sıkıntılar yaşamaktadır. Genital bölge sorunlarının bir hastalık değil de ameliyat ile düzeltilecek rahatsızlar olduğu da unutulmamalıdır.

Kombin Operasyonlar

Genital bölgede iç dudak sarkması ameliyatı olarak daha açıklayıcı bir tanımlamanın hakkında yapıldığı labioplasti ameliyatı kendini vücudundan rahatsız hisseden kadınlara uygulanan bir estetik operasyondur. İç dudaklardaki büyüklük bir kadının derdi olmayabilir. Fakat sonuçta herkesin kendini güzel hissetmek istemesi, kadının kendini daha çekici bulmayı istemesi insan psikolojisi açısından gayet normal bir durumdur. Rahatça mayo, bikini veya dar pantolon giyilebilmesi bile ameliyat sonrası yaşanacak ferahlığı anlatmaya örnektir. 

İç dudakların büyüklüğü veya asimetrik olması gibi sorunlardan bahsedilen bir yazıda vagina daraltma ameliyatlarına değinmek de yararlı olabilir. Vaginoplasti operasyonları olarak tıp bilimi içinde sınıflandırılan bu operasyonlarda çeşitli nedenlerle sıkılığını kaybeden kadın cinsel organı daraltılmaktadır. Labioplastide ise sadece iç dudakların estetiği ve ek bir durum olan klitoral hudoplasti söz konusudur. Bu ameliyatlar farklıdır. 

Labioplasti Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

İnternet aramalarında hastalıkların tedavisiyle ilgili konularda okuyucunun karşısına sık sık bitkisel çözüm önerileri de çıkıyor. Fakat genital bölgedeki iç dudakların deformasyonu gibi bir konuda bitkisel çözüm önerilemeyeceği bellidir, çünkü sorun şekilseldir. Bu yüzden bu rahatsızlığı yaşayanların bir an önce cerrahi çözümlere yönelmesi rahatlamaları açısından çok daha faydalıdır.

Genital bölgede görülen sarkmaların engellenmesine  kegel egzersizleri denilen basit hareketler de destek verebilir. Çünkü orta yaşlardan başlayarak her on yılda bir kasların yüzde beşinin kaybedildiği saptanmıştır. İnsan vücudunun en özel yeri olan genital bölgenin kasları da buna dahildir. Bu egzersizlerle ayrıca ileri yaşlarda görülebilecek olan idrar kaçırma probleminin de önüne geçebilir. 

İç dudaklarda şekil bozukluğunun oluşma nedenleri arasında bazen menopoz da sayılıyor ama bu durumun görülme olasılığı seyrektir. 

Lazerle Vajinoplasti Operasyonları

Labioplastiden farklı olan ama genital estetik operasyonlar grubunda sınıflanan vagina daraltma ameliyatlarının (vignoplasti) artık yeni nesil lazer cihazları ile yapılabildiği de ilgi çeken konular içindedir. Fraksiyone karbondioksit (CO2) lazer cihazları vaginal dokularda foto termal etki yaratıyor ve kollajen üretimini tetikliyor. Sonuçta bölgede kollajen doku yenileniyor veginal kanal daralıyor. 20 dakika gibi kısa sürede tamamlanan işlem sonrası kadın hemen normal yaşantısına dönüyor.

Fakat bu yeni tekniklerin henüz yaygınlaşmadığını belirtmek gerek. İç dudaklarda görülen şekil bozukluklarında ise labioplasti ameliyatı seçeneği şimdilik tek çözüm kabul edilmektedir. 

Labioplasti üzerinden gidilerek genital estetik konusuna da değinilen bu yazıda genital beyazlatma denilen bir uygulamadan da söz edilebilir. Aynı koltuk altı bölgesinde olduğu gibi kadınlarda genital bölge denilen bikini bölgesi kalitsiz ağda kullanımı, jilet kullanımı veya aşırı terleme gibi nedenlerle kararabilir. Ya da doğuştan ten rengi koyu olabilir. Genital bölgede lazerle yapılan beyazlatma bu estetik problemin fiziksel çözümüdür.  

Şüphesiz labioplasti dahil yapılan vaginal estetik operasyonları sonrası cinsel ilişki en çok merak edilen konular içindedir. Gereken iyileşme sürelerine uyulduğu takdirde bu konuda hiçbir sorun yaşanmadığı doktorlar tarafından özellikle belirtiliyor.