Yumurta Çatlatma İğnesi

Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar olduğunu duymak çocuk sahibi olamayan kişiler için dikkat çekici bir haber olabilir. Kısırlık tedavisi görmekte olan kişilere en sık tavsiye edilen, uygulanan ilaçlar arasında bulunur. Bu nedenle ne olduğunu ve nasıl yumurtlama sağladığını anlatmak uygun olacaktır.

Yumurta çatlatma iğneleri büyümüş olan folikülün çatlamasını ve bu şekilde yumurtlama sağlanması için kullanılır. Yani yumurtanın büyümesi için yapılan ve genellikle birkaç hafta boyunca her gün uygulanan ilaçlardan farklıdır. Yumurta büyüdüğünde sadece tek doz olarak uygulanır. Beyinde hipofiz bezinden salgılanan, normalde yumurtlama olayı gerçekleşmeden 36 saat önce salgılanmaya başlayan luteinizan hormon (LH) maksimum değere ulaştığında yumurtanın çatlamasını sağlar. Yumurta çatlatma iğneleri olarak bilinen ilaçların içeriğinde bulunan human chorionic gonadotropin (HCG) isimli hormon da alfa alt yapı birimi bazında karşılaştırıldığında LH hormonuna çok benzer bir yapı sergilemektedir. Bu nedenle yumurta çatlatma iğnesi kullanılarak LH hormonunun etkisine benzer bir etki yaratılır, uygulandıktan sonra yaklaşık 36 saat içinde yumurtlama (yumurta çatlaması) olayı gerçekleşir.

Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar bu tedaviyi ortalama 3-6 ay arasında değişen sürelerde almış olabilirler. Dolayısıyla bu yola başvurulduğunda %100’lük bir başarı, hemen sonuç almayı beklemek hayal kırıklığı yaratabilir.