Yaz Diyeti Uygulamaları ile Zayıflama

Diyet uygulamalarında her geçen gün yeni bir uygulamanın ortaya çıkması, özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için oldukça kafa karıştırıcı bir konu haline gelmekte. Bu noktada yaşanan bilgi kirliliği kadar, insanların bilinçsiz bir şekilde diyet uygulamalarını hayata geçirmeleri de bir takım tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Oysa özellikle yaz aylarının yaklaştığı bu dönemde yaza uygun diyet programları konusunda da, en az diğer alanlarda olduğu kadar dikkatli bir şekilde hareket etmek gerekiyor.

Yaz diyeti programı

Diyet dendiği zaman, akla sadece yemeden ya da çok az yiyerek kilo vermek gelmemelidir. Önemli olan diyet programı ile birlikte aktif bir yaşam, sportif aktiviteler ile destek ve katı bir disiplinin de bir yaşam sitili haline getirilmesi gerekmektedir. Her şeyden önce, bu tip uygulamaların her kişiye uygun olmadığını anlamak oldukça önemlidir. Basmakalıp diyet tarifleri herkes üzerinde aynı sonucu vermiş olsa idi, diyetisyenlere duyulan ihtiyaç ortadan kalkardı. Oysa bir diyet programının başarıya ulaşabilmesi için, kişinin metabolizma hızı, yaşı, cinsiyeti, yaşam sitili ve hatta ekonomik seviyesi dahi belirleyici faktörler arasındadır. Bu açıdan bakıldığında yaza uygun diyet programları adında sunulan pek çok uygulamanın aslında ne kadar sağlıksız olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

 

Peki, etkili ve başarılı bir diyet programı için neler gereklidir? Öncelikle amaç hızlı kilo vermek değil, düzenli ve istikrarlı bir şekilde kilo vermek olmalıdır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, hızlı ve dengesiz şekilde verilen kiloların birçoğu, daha yüksek oranlarda ve kısa sürede bu tip diyetlerden faydalanmak isteyenlere geri dönmektedir. Üstelik ilk dönemlerde vücuttan kolayca atılan ödemler nedeniyle de bu tip yaza uygun diyet programları listelerinin başarıya ulaştığı illüzyonu oluşmaktadır. Ancak bu durum, başta vücut direncinin düşmesi, yorgunluk ve halsizlik hissi başta olmak üzere, kişileri pek çok açıdan olumsuz olarak etkilemektedir.

Bunun yanında, bu tip programların birçoğunda verilen düzensiz öğünler de, kilo vermeyi kolaylaştırmak yerine, metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo verim hızının aksine düşmesine neden oluyor. Bunun yanında başta sindirim sisteminde bozukluklar gibi, farklı alanlarda sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi, basmakalıp kuralların uygulandığı bu tip diyetlerde, metabolizma hızında farklılıklar ya da ekonomik gelir farklılıkları, diyet arkadaşlarından birisi üzerinde olumsuz etkilere neden olarak, diyetten vaz geçmesine de neden olabiliyor.

Yaza uygun diyet programları ve bu uygulamaların bilinçsiz kişiler tarafından sunulması, beslenme alışkanlıkları konusunda da oldukça önemli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmekte. Ya tek tip bir beslenme alışkanlığı ya da oldukça kısıtlı menüler ile sunulan bu tip uygulamalar, diyete devam edenlerin vücutlarına almaları gereken pek çok yararlı besin maddesinde mahrum kalmalarına neden oluyor. İşte bu yüzden yaza formda ve sağlıklı bir şekilde girmek isteyenlerin, diyetisyen kontrolünde sıkı bir tetkikten geçerek, kendilerine uyan yaz diyetlerinden faydalanmaları çok daha faydalı olacaktır.