VİTİLİGO TEDAVİSİ 2015

Vitiligo bir deri pigmenti hastalığıdır. Melanosit hücreleri, derimize rengini veren pigmentleri üretir. Bu pigmentlerin bir şekilde hasar görmesi sonucu işlevleri yarım kalır ve tamamlayamaz. Sonucunda da deri rengini alamaz. Deride dağınık bir biçimde beyaz alanlar olmaya başlar.

Genelde ilk olarak el, yüz ve ayaklarda rastlanır. Genital bölgede de az da olsa rastlanmaktadır. Kalıtsal olarak da görülebilir. Ailede vitiligo hastalığına yakalanan biri var ise, sizin de yakalanma riskiniz yaklaşık yüzde 25’tir. Her 100 kişiden neredeyse 1.5 kişide bu hastalık kendini gösterebilir. Beyaz bir şekilde belirdiği için, daha esmer insanlarda daha sık yaşanır. Hastalığın belirli bir yaş grubuna etki ettiği söylenemez ancak yarısını 20’li yaşlardaki gençler oluşturmaktadır. Vitiligo tedavisi 2015 senesinde gelişmeler gösterebilmiştir. Hücreler kendi kendini sebepsiz yere yok ettiği takdirde vitiligo yaşanır. Güneş yanıkları ve aşırı stres ise çoğalmasına sebep olur. Lokal ultraviyole ışık tedavisi vitiligo tedavisi 2015 senesinin en çok tercih edilen yöntemi olarak kabul edilir. Krem ve merhemler bir yere kadar yardımcı olmaktadır.

Vitiligo hastalarının güneş karşısında her zaman tedbirli olması lazımdır. Kremler bu işe yaramaktadır. Herkeste farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Maddi imkanlar ve hastalığın oranı ışık tedavisi seçeneğini belirler. Yüz lekeleri kesinlikle geçirilebilir. Ancak el ve ayaklarda olan vitiligo hastalığı çok geç bir zaman içinde iyileşme gösterir. Bazı hastalarda ise tamamen yok olmaz.

Kızım Vitiligo başlıklı makalemizden de faydalanabilirsiniz.