Vajinada Koku Nasıl Geçer?

Bayanların vajinalarından koku gelmesi hem günlük hayatlarını hem de cinsel hayatlarını olumsuz etkileyen şikayetlerden bir tanesidir. Vajinadan koku gelmesinin birçok sebebi bulunuyor. Kişilerin kişisel temizliklerine dikkat etmemesi ve çeşitli enfeksiyonlar en sık karşılaşılan sebepler arasındadır.

Vajina Kokususun Giderilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Vajina kokusu nasıl geçer sorusunun cevabı olarak öncelikle vajinanın temizliğine önem göstermek gerekir. Genital bölgenin temiz tutulması oluşan kokunun giderilmesi için oldukça önemlidir. Birçok faydası bulunan su tüketimi de vajina kokusunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Pamuklu iç çamaşırı kullanılması ve mümkün olduğunca geniş kıyafetler giyilmesi vajinanın havalanmasını sağlayacağı için koku oluşumunu engeller. Özellikle regl döneminde çamaşır giyilmeden uyumak da kokunun giderilmesi için yapılabilecek davranışlardandır. Vajinada meydana gelen bir enfeksiyon için doktor kontrolünde ilaç alınması ve enfeksiyonun tedavi edilmesi vajina kokusunun giderilmesini sağlar. Kişinin kokudan çok rahatsız olduğu durumlarda ise şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir.

Ayrıca bol miktarda ayran içilmesi ya da yoğurt tüketilmesi de koku için alınabilecek önlemlerdendir. Eğer tampon kullanılıyorsa sık aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Cinsel ilişki sonrasında mutlaka tuvalete çıkılmalıdır. Yukarıda bahsedilen konulara dikkat edildiği takdirde vajinadan koku gelmesi gibi bir durum ile karşılaşılmaz ya da koku minimum düzeye indirilmiş olur. Vajina kokusu nasıl geçer sorusunun cevapları arasında bitkisel çözümler de bulunuyor. Çay yaprakları sahip oldukları antiseptiklerden dolayı güzel bir vajina koku gidericisidir. Vücudun pH dengesini sağlayan elma sirkesi de vajina kokusunun önüne geçmektedir. Kadın sağlığı açısından oldukça faydası olan çemen de vajina koku önleyicisidir. Çemenin içerisinde doğal olarak östrojen bulunur ve bu yüzden kokuyu önler. Tüm bunların dışında vajina koku giderici kremler kullanarak da vajina kokusu giderilebilir.