Üst Damakta Şişlik

Ağzın üst kısmında yer alan damak bölgesi, ön kısımdaki sert ve arka kısımdaki yumuşak doku olmak üzere iki bölgeden meydana gelmektedir. Söz konusu bölge içerisindeki irili ufaklı şişkinlik durumları halk arasında genel olarak Üst Damakta Şişlik olarak nitelendirilirken, bu rahatsızlığın farklı hastalıkların belirtisi ya da sonucu olmaları da kuvvetle muhtemel olduğundan üzerine düşülmesi gereken konular arasındadır.

Damak şişkinlikleri hangi sebepler ile meydana gelebilir?

Bebeklik sonrası çocukluk döneminde kız ya da erkek fark etmeksizin pek çok bireyde görülebilinen Üst Damakta Şişlik, süt dişlerinin dökülerek kalıcı dişlerin çıkması evresinde bir etki olarak meydana gelebilmektedir. Bu durum karşısında herhangi bir ekstra önlem almak yersizken, ağrının ve acının kuvvetli olduğu durumlarda ise doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlara başvurmak mümkündür.

Bir diğer Üst Damakta Şişlik sebebi ise enfeksiyonlardır. Direkt ya da dolaylı yoldan ağız içerisine alınan katı ya da sıvı herhangi bir maddenin yaratabileceği zarar ile oluşan enfeksiyonlar, doku şişmeleri ile sonuçlanabilmektedir. Ayrıca farklı alanlarda alerjilere sahip olan kişiler de bu maddeler ile etkileşime geçtiklerinde yanak ve damak bölgelerinde şişkinlikler ile karşılaşabilmektedirler.

Üst Damakta Şişlik sorununun yetişkin hayatta karşılaşılan en sık sebebi ise protez dişlerin zaman içerisinde farklı sebepler ile oluşturduğu tahriş ve yıpranmadır. Bu tarz bir sıkıntı ile karşılaşıldığında vakit kaybedilmeden diş hekimine görünmek önerilmektedir.