Tükürükten Kan Gelmesi

Tükürükten Kan Gelmesi

Solunum yolları kaynaklı pek çok rahatsızlığın belirtisi ya da etkisi olarak nitelendirilebilinecek Tükürükten Kan Gelmesi, mutlak suretle mümkün olduğunda çabuk müdahale edilmesi ve kati suretle uzman bir Kulak Burun Boğaz ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı’na muayene olunması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Kanlı balgam tükürmek ya da direkt olarak tükürük şeklinde kan akmasının sebebi olarak belli başlı maddelerden söz etmek mümkündür.

Kanama genellikle hangi sebepler ile meydana gelir?

En sık karşılaşılan Tükürükten Kan Gelmesi sorunlarından bazıları mide ve bağırsak sistemi kaynaklı olanlardır. Tükürükteki kan ile birlikte yer yer kusma ve ciddi bulantılar baş gösteriyor ise sistemde oluşan bir iltihaplanma ya da iç yaradan söz etmek mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir kaza sonrası akciğerdeki yaralar da kanamaya sebebiyet verebilmektedir.

Bunun yanı sıra akciğerlerde oluşmuş ya da oluşmaya başlayan tümörler de Tükürükten Kan Gelmesi sıkıntılarında başlıca rol oynamaktadırlar. Bu belirti ile birlikte çoğu hastanın ciddi bir kanser rahatsızlığından muzdarip olmadan erken tanı ve tedaviler ile birlikte minimal düzeyde sıkıntılar yaşayarak iyileşme sürecini başarıyla tamamlamaları mümkün olabilmektedir.

Üst solunum yolları olarak tabir edilebilinecek ağız, burun boşluğu ve boğazda oluşabilecek yara ve tahrişler de Tükürükten Kan Gelmesi ile sonuçlanabilmektedir. Tüm bu sorunların kendilerine has tedavileri bulunduğundan dolayı, kişinin herhangi ciddi bir müdahaleyi tek başına gerçekleştirmemesi elzemdir.