Tarlusal Gebeliği Önler mi?

Tarlusal kadınlar için adet söktürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Yani normalde olması gereken adet kanamasının başlamaması durumunda, yapılan testler sonucunda herhangi bir şekilde gebelik tespit edilmezse, adet kanamasının başlaması için kullanılmaktadır. Kadınlar arasında oldukça yaygın bir yanılgı ise Tarlusal adı adet söktürücünün gebeliği engellediğidir.

Genellikle tarlusal gebeliği önler mi? diye düşünen birçok kadın vardır. Ancak ne yazık ki adet kanamasının başlaması için kullanılan bu ilacın gebeliği engellemek konusunda herhangi bir işlevi bulunmamaktadır. Bu nedenle her türlü ihtimal göz önünde bulundurularak, Tarlusal kullanımı ile birlikte diğer korunma yöntemlerine de başvurmak, istenmeyen bir gebeliğin yaşanmasının önüne geçmektedir.

Gebeliği önleyen ilaçlar, doğum kontrol hapı olarak bilinir ve bu hapların 28 gün boyunca her gün 1 adet alınması gerekmektedir. Tarlusal’ın ise böyle bir fonksiyonu bulunmamakla birlikte, ilaç kullanımından sonra adet kanamasının başlaması gebelik olmadığının göstergesidir. Tarlusal gebeliği önler mi diye düşünen kadınların, istenmeyen bir gebelik yaşamamak için mutlaka diğer korunma yöntemlerine de başvurması gerekmektedir.