Sürtünme Yolu İle Hamile Kalınır Mı?

Sitemize sık sorulan sorulardan biride sürtünme yolu ile hamile kalınır mı konusudur. Genelde bakire veya adet halindeki bayanların tercih ettiği bu tür ilişki türü ile ilgili olarak sizlere gereken cevabı bu haber ile vermeye çalışacağız.

Öncelikle cinsel ilişki tam gerçekleşmeden yani vajina içine penis girmeden dışarıdan temasla ve dışarıya boşalma yönteminde hamile kalma riski çok düşüktür. Penis vajina ile birleşmesede eğer vajina üzerine boşalma söz konusu olursa hamilelik gerçekleşebilir.

Sürtünme yoluyla ilişki hamileliğe karşı tam korunabilinecek bir yöntem değildir. Ayrıca herpes, genital siğil, tahriş ve cinsel yolla bulaşan başka enfeksiyonlara karşı tam koruma sağlamaz.

Böyle bir ilişkiniz olduğu durumda adetinizden eğer 1 haftadan fazla gecikme söz konusu ise tedbiren gebelik testi yaptırmakta fayda var.

Bu konuda ilişki esnasında gerçekleşen durumlarda sizin açınızdan önemlidir. Örneğin bir ziyaretçimiz sevgilisi eline boşaldığı elini sildikten sonra vajinasına dokunduğu ve gebe kalıp kalmadığını merak etmiş. Bu tür durumlarda risk çok düşüktür ancak yinede gebelik oluşabilir.

Bir başka soruda ise sürtünme yoluyla oluşan gebelik dış gebelik midir diye sorulmuş. Dış gebelik bebeğin oluşması ile alakalıdır. Bu tür ilişki ile dış gebeliğin hiç alakası yoktur.

Ayrıca sürtünme yolu ile ilişkiye girip 1 ay içinde 2-3 sefer ertesi gün hapı kullanan okuyucularımızda olmuş. Ertesi gün hapları aynı adet dönemi içerisinde birden fazla kullanılmamalıdır. Aynı adet döngüsünde bir kaç kez kullanılınca vücutta çeşitli adet problemleri doğurabilmektedir.

Yukarıda yazan bilgiler sizin için tavsiye niteliğindedir. Asla tanı, tedavi için geçerli değildir. Hamilelik ile ilgili şüpheli konularınızı yorum bölümünden veya soru sorma bölümünden sorabilirsiniz. Sizi en azından stres ile yaşamak durumunda bırakmadan doğrudan yönlendirme yapmaya çalışabiliriz.