Sağ Kaburgada Batma Hissi

Kaburga boyun ile karın boşluğu arasında vücudun ön tarafında olan iskelet kemiği grubudur. İki köprücük kemiği altından başlar ve karın boşluğunda sona erer. İçerisinde akciğer ve kalp gibi organlar bulunur. Her ne kadar kalp ve akciğeri koruma görevi varmış gibi dursada esas görevi nefes alıp vermede akciğere yardım etmektir. Kaburga ince ve yassı kemiklerden oluşur.

Özellikleri ve yapısı itibariyle kaburga, vücudun en önemli yapılarındandır. Kaburga birbirinden farklı şekillerde insana rahatsızlık verecek ağrılar olabilir.

Doğrudan kaburga kaynaklı ağrılar;
– Kaburga kırığı
– Kaburga kemiği iltihabı
– Romatoid artrit
– Kaburga kıkırdağında hasar
– Kaburga kaslarında “multibl myelom”
– Osteoporoz
şeklinde sıralanır.

Dolaylı yoldan kaburga ağrıları;
– Pnömoni,
– Akciğer iltihabı
– Tüberküloz
– Kadınlarda göğüs kanseri
– Ankisiyete (gerilim)
– Akciğer kanseri
– Asbest maruziyeti
– iç organlarda meydana helen hastalıklarda kaburgalarda ağrıya sebep olabilir.

Kaburgada batma hissi yukarıda bahsedilen konularda olacağı için mutlaka rahatsızlığınız geçmiyorsa doktora görünmenizde fayda var. Ayrıca bazı durumlarda bu batma hissi kas ağrılarından da olabilir. Bunun için fizik tedaviye gitmeniz gerekebilir. Genel olarak kaburga ağrılarınız ile iç hastalıkları(dahiliye) bölümü ilgilenecektir.

Bu içeriğimizde yazan yazılar kullanıcılarımızdan gelen sorular neticesinde bilgilendirme amaçlı paylaşılmaktadır. Rahatsızlığınızın giderilmesi için doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.