Sağ Baldır Kasık Bölgesinde Çekme

Kasık bölgesindeki adale çekilmesi genellikle kas üzerine çok yük bindirilmesi sonucunda oluşan bir durumdur. Hafif adale çekilmeleri bölgenin fazla gerilmesi ya da aşırı çalıştırılması yüzünden gerçekleşebilmektedir. Sağ kasık bölgesinde çekme durumu genellikle sporcularda karşılaşılan bir durumdur ve güç kaybı yaşanmamasına rağmen acı hissedilmektedir.

Çekme hissinin olduğu bölgeye ilk 24 saat içerisinde soğuk kompres uygulanması tedavinin ilk aşamasında oldukça önemlidir. Soğuk kompres sonrasında ise sıcak banyo uygulaması yapılmalıdır. Eğer sağ kasık bölgesinde çekme ile birlikte aynı zamanda şişme de bulunuyorsa, bölgeye uygulanan soğuk kompres süresinin uzun tutulması gerekmektedir.

Bölgeyi yüksekte tutmak ve elastik bandaj kullanmak şişme yaşanmasını engelleyecektir. Küçük şiddetli çekilmeler için kas gevşetici ve ağrı kesici kullanmakta herhangi bir sakınca yoktur ancak zaman geçmesine rağmen hala inmeyen şişlik ve devam etmekte olan sağ kasık bölgesinde çekme hissi durumunda mutlaka bir hekime danışmak ve gereken müdahalenin yapılmasını sağlamak daha uygun olacaktır. Bu tarz adale çekilmelerini engellemek için egzersiz öncesinde ısınma hareketlerine önem verilmelidir.