Peniste Sivilce, Siğil Gibi Oluşumların Sebepleri

1

Human Papilloma Virüsü (HPV) insanlara genellikle cinsel yolla bulaşır. HPV nin tam karşılığı olarak genital siğil diyebiliriz. HPV yüzünden çıkan bu siğil kadın ve erkeklerde cinsel organda görülür. Tedavisi hem erkek hem kadında aynıdır. Kişinin bağışıklığı çok güçlüyse belirtiler ve siğiller ortaya çıkmadan hastalık geçebilir. Ancak bu şekilde olan kişilerde başkalarına bu hastalığı bulaştırabilirler. Genelde erkekler bu virüsün taşıyıcısı konumundadır.

HPV taşıyıcılığı kişiye bazen zarar vermesede durumundan habersiz erkekler hastalığı kolayca yaymaktadır. Maalesef erkekler için sağlıklı bir tanı yöntemide yoktur. Kadınlar içinse HPV cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalık olup rahim ağzı kanserine kadar gidecek bir hastalıktır. Çiftlerin tedavileri genelde en az 1 yıl süreyle takip edilmelidir.

Peniste Siğil, HPV Erkek ve Bunun Yol Açtığı Lezyonlar Ne Sıklıkla Görülmektedir?

HPV virüsü olan erkekler bir depo görevi görürler. Bu yüzden tedavi edilmedikleri sürece kadınlarda enfeksiyonun tekrarlanması ihtimali artar. Etkili tedavi ve tekrarı önlemek için hastalar cinsel partnerleri ile birlikte değerlendirilip tedavi edilmelidirler.

HPV virüsü yaygın olması ve rahim ağzı kanserinde ciddi bir risk faktörü olması sebebiyle özellikle erkeklerde tedavi ve seyri çok önemlidir.

Peniste Siğil Nerede Görülür?

HPV 70 adetten fazla tipe sahiptir. Bunlardan 30 tanesi makat ve genital bölgeye yakın yerlerde görülmektedir. Erkekte en çok sünnet derisi ve penisi ucu (başı) bölümlerinde görülür. Tek bir lezyon görülebileceği gibi tamamınıda kaplayabilir. Ayrıca erkeklerde makat, anüs çevresinde de sıklıkla gözlenebilir.

Peniste Genital Siğiller Ne Boyutta Olur? Genital Siğiller Nasıldır?

Genelde peniste lezyonlar 2-10mm çapında olabilmektedir.

Siğil bulunmayan Erkeklerde Tanı Nasıl Konulur? 

HPV genelde ciltte kendini göstermektedir. Bazı durumlarda asetik asit ve büyüteç altında belirlenmektedir. Asetik asit testi her zaman yeterli ve doğru değildir. Kesin tanı koyulabilmesi için mutlaka biyopsi gerekir.

Genital Siğiller, Peniste Siğil, HPV Virüsü Erkekte Kansere Yol açar mı?

Genital kanser ile HPV enfeksiyonu arasında yakın bir ilişki vardır. HPV tip 16 erkekte torba kanserine sebep olduğu görülmüştür. HPV ayrıca penis kanserinede sebep olabilir. HPV mesane kanseri yapmaz ancak makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere sebep olabilir. Özellikle oral seks yoluyla ağıza geçtiğinde, damak, geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri hatta bazı durumlarda yemek borusu kanserine de neden olabilir. Kısaca HPV bulaşabildiği heryer için ciddi bir risktir.

Genital Siğiller, HPV Virüsü Erkeklerde Ne Şekilde Bulaşır Ve Yayılır?

HPV enfeksiyonu en çok cinsel ilişki sırasında bulaşır.

Erkeklerde Siğiller Nasıl Ve Hangi Yöntemlerle Tedavi Edilir?

Erkekte genital siğil tedavisinde en çok uygulanan seçenekler şunlardır;

1)Podofilotoksin %0,5 solüsyon uygulaması

2)Bikloroasetik veya trikloroasetik asit %35-85 uygulaması

3) Liquid nitrojen ile krioterapi (dondurma) uygulaması

4)Elektrofulgurasyon (koterizasyon, yakma) uygulaması

5) CO2 Laser yöntemi

6) İmmiquimod %5 krem (Aldara krem).

Prezervatif HPV virüsünden korunmada yeterli midir?

Prezervatif bu virüsü engellemekte ne yazık ki yeterli değildir. Cinsel ilişki esnasında temas edilen bütün cilt bölgelerine bulaşmaktadır. Sürtünme yoluyla bile HPV nin bulaştığı gözlemlenmiştir.

You might also like
1 Comment
  1. ahmet says

    neden siğil ve sivilce beraber yazılıp sadece siğilden bahsedilmiş ?

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.