Penis Sorunları: Peniste Kaşıntı, Şişme, Kızarıklık, Sivilce/Siğil, Leke

İnsan hayatı boyunca pek çok dolaylı ya da direkt sebepten dolayı zarar görebilecek penis ve bölgesi, özellikle gençlik ve ilk yetişkinlik dönemlerinde kişilerin şişme, kaşıntı, leke oluşumu, kızarıklık, siğil/sivilce oluşumu gibi şikayetlerine sahip olması ile ürolojik bazda rahatsızlıklarda nitelendirilebilmektedir. Bu sebeple bu yazıdaki bilgilerden yola çıkarak semptomlarınıza göre bir sağlık uzmanınıza görünmenizde fayda var.

Penis Kaşıntısı

Her ne kadar sürekli dikkat altında tutulmasalar ve gereken öneme genellikle sahip olamasalar da genital bölge çevresinde meydana gelen sıkıntılar kısa sürede tedavi edilmediklerinde uzun vadede ciddi sorunları da beraberlerinde getirebilmektedirler. Erkeklerde sıklıkla görülebilinen ürolojik rahatsızlıklar arasında yer alan Penis Ucunda Kaşıntı, pek çok farklı hastalığın sonucu ya da belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

İlk olarak hijyenden şüphe etmek

Genital bölge kaşıntılarında başta yeterli temizliğin sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmelidir. Herhangi bir sebepten dolayı sürekli ya da belirli bir süre için penis üzerinde ve civarında herhangi bir kir kalıntısı ya da benzeri etki görüldüğü takdirde kaşıntı yüksek ihtimalle bu yabancı maddelerden kaynaklı tahriş ve olası mikrobik etkilere bağlı durumdadır. Söz konusu temizlik mevcut ise ya da olmadığında yerine getirilmesi sonrasında halen kaşıntı devam ediyor ise bir rahatsızlık ya da hastalıktan söz edilebilinmektedir.

Örneğin Klamidya adı verilen hastalık, cinsel ilişki sırasında bulaşan bir bakteri sebebi ile oluşmakta ve hem kadın hem de erkekte istenmeyen rahatsızlıklar meydana getirebilmektedir. Penis Ucunda Kaşıntı ya da batma şikayeti bulunan kişiler, idrar yapmalarında zorlanma ve / veya penisten gelen sarıya çalan renkteki sıvılar ile iç çamaşırda oluşan lekelenmeleri de tecrübe ediyorlar ise bu hastalıktan şüphelenmeye başlayabilmektedirler. Yine de kesin sonuç için ürolog muayenesine başvurmak elzemdir.

Genital bölgelerde ve çevresindeki bölgelerde meydana gelen ufak tefek rahatsızlıkları uzun süre boyunca tedavi etmezseniz farklı birtakım sorunların da ortaya çıkmasına yol açabilirsiniz. Uzun vadede ciddi sorunlar ile uğraşmanıza yol açabilecek olan bu ufak sorunlar erkeklerde de sıklıkla görülebilmektedir. Ürolojik rahatsızlıklar kategorisine giren bu tür sıkıntıların arasında erkeklerin en fazla yaşadıklarından birisi de peniste kaşıntı olması durumudur. Penis bölgesinin sürekli kaşınmaya başlaması farklı hastalıkların sonucu veya başlangıç belirtileri olabilir.

Penis bölgesindeki kaşıntıya sebep olabilecek ilk nokta hijyenin yeterli olmamasıdır. Nem, kir ve diğer sebepler penisin kaşınmasına yol açabilir. Bu bölgede oluşabilecek olan enfeksiyonlar da aynı şekilde peniste kaşıntıya yol açabilirler. Mantar ya da bakteri enfeksiyonları olarak ortaya çıkan sorunlar penis bölgesinde kaşıntıya sebep olabilirler.

Ayrıca alerjik birtakım durumlara bağlı olarak da peniste kaşıntı ortaya çıkabilir. Örneğin kıyafetlerinizi yıkarken kullandığınız deterjan ve sabun gibi maddelere cildiniz hassas bir reaksiyon gösteriyor ise uzun süre boyunca penis bölgesinde kaşıntı yaşayabilirsiniz.

Peniste Kaşıntı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Genital bölgenin yeterli bir şekilde hijyen koşullarının sağlanıp sağlanmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Çeşitli sebeplerden dolayı sürekli olarak ya da belirli bir süre boyunca penis kısmında bir kir kalıntısı ya da benzeri etkiler görüyorsanız bu yabancı maddeler tahriş ve mikrobik etkilere bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir.

Temizliğinizi titiz bir şekilde yaptıktan sonra kaşıntı şikayetleriniz devam ediyor ise farklı hastalıklar veya rahatsızlıklar değerlendirilebilir. Bu hastalıklar arasında en sık rastlanılanı Klamidya adlı hastalıktır. Cinsel ilişki esnasında bakterilerden ortaya çıkan bu hastalık peniste kaşıntıya yol açabilir. Kaşıntı sorunlarınız eğer idrar yapmada zorlanma ve penisten gelen sarı renkli sıvalara yol açıyor ise vakit kaybetmeden uzman bir doktora gözükmelisiniz.

Penis Yaraları

Peniste meydana gelen yaralar erkeklerin genital bölgelerinde ortaya çıkan en rahatsız edici sorunlardan birisidir. Erkeklerin hayatı boyunca en hassas oldukları konulardan birisi olan genital bölge sağlığı ve üreme organının sağlığı konusunda sıkıntı yaratan bu durum meydana geldiği zaman farklı bölgeler tek tek kontrol edilmelidir.

Ağrısız Penis Yaraları

Çeşitli bölgelerde meydana gelebilen yaraların en belirgin ortak özellikleri ağrılı ya da ağrısız olarak iki farklı türde ortaya çıkmasıdır. Kişilere herhangi bir şekilde rahatsızlık hissi vermeyen ve ağrı yapmayan yaralar frengi hastalığının başlangıç belirtisi olabilir. Frengi hastalığı cinsel yollar ile bulaşan ve ilerleyiş seviyesine göre vücutta farklı tepkimelere yol açan bir hastalıktır.

Frengi hastalığının ilk dönemlerinde penis bölgesinde ağrılar, kaşıntılar ve sert bir deri ülseri ortaya çıkabilir. Zaman içerisinde peniste yaralar da fark etmeye başladığınız zaman uzman bir üroloji doktoruna gözükmeniz gerekebilir. Penisteki bu yaraların frengi hastalığının belirtileri olup olmadığını doktorunuz yapacağı kan testleri sonucunda öğrenebilirsiniz.

Ağrılı Penis Yaraları

Ağrılı şekilde ortaya çıkan yaraların ise pek çok farklı sebebi olabilir. Bu sebeplerden en yaygın olanı mastürbasyon yaptığınız esnada penise yüksek ve kontrolsüz bir baskı uygulamanız bulunmaktadır. Penis, sürtünmelere karşı hassas bir organ olduğu için kontrolsüz güç uyguladığınız zaman penisin dış deri yüzeyinde ufak yaralar ortaya çıkabilir.

Yaraların sürtünmeden kaynaklı olduğu tespit edildiyse mastürbasyon yaparken kayganlaştırıcı bir ürün kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat kullanacağınız maddelerin içerisinde kimyasallar bulunuyor ise alerjiniz olmadığından da emin olmalısınız. Böylelikle peniste çıkan yaraları önlemeye başlayabilirsiniz.

Penis bölgenizde yaralar giderek çoğalıyor ise internetten ya da yakın çevrenizden destek almak yerine mutlaka vakit kaybetmeden uzman bir doktora gözükmeniz gereklidir. Son derece hassas olan bu bölgenin gerekli muayeneler sonucunda tedavisine başlayabilirsiniz.

Penisteki Lekeler – Penis Derisindeki Lekeler

Penis üzerinde ortaya çıkan lekeler genellikle herhangi bir rahatsızlığın belirtisi veya sonucu değildir. Ancak bazı penis derisi lekeleri bulaşıcı olabilmektedir. Eğer 50 yaşının üzerindeyseniz ve penis derisinde lekelere rastlıyorsanız uzman bir doktora muayene olabilirsiniz. Çeşitli şekillerde belirli birtakım sebeplerden dolayı ortaya çıkan penis üzerindeki lekeler aşağıdaki gibidir.

Molluskum Kontagiozum

Cilt ve mukoz zarlarını etkileyen en sık görülen, iyi huylu bulaşıcı bir viral hastalık belirtisidir. Yetişkin kişilerde ortaya çıkabilen bu lekeler genellikle cinsel temas yolu ile bulaşırlar. Çok sayıda ve küçük boyutta kubbe şekilli papüller olarak ortaya çıkarlar. Orta kısımları ve tıkalı olur. Tedavi etmediğiniz zaman kendiliğinden kaybolabilirler. Ancak dondurmak ve yakmak gibi tedaviler sonucunda da bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Güvenli olmayan bir cinsel ilişki yaşadıysanız bu tür lekeleri görebilirsiniz. Bu sebeple detaylı bir HIV taraması yaptırmanız önemlidir.

Kıl Folikülleri ve Ter Bezleri

İnsan cildinin anatomisinin normal bir parçası olarak görülen bu lekeler genellikle penisin alt kısımlarında ortaya çıkar. Küçük şekillerde ortaya çıkan bu lekeler cilt üzerinde ufak kabarcıklar olarak hissedilebilir. Bu tür lekelerin içerisinden ortaya çıkacak olan tüyler de uzamaya başlayabilir.

Sedefli Lekeler

Penisin baş kısmında ve uç kısımlarının çevresinde bulunan aşırı sayıdaki küçük papüllerdir. Genel olarak 20 ile 40 yaşındaki erkeklerde gözlemlenen bu lekeler erkeklerin %15’lik büyük bir kısmında görülmektedir. İlk bakışta siğil olduğunu düşünebileceğiniz bu lekeler bulaşıcı değildir ve tedavi etmenize gerek yoktur.

Genital Siğil

Genital siğiller genellikle HPV virüslerinden dolayı ortaya çıkarlar. Tekli, çoklu, ten renginde, pembe ve kahverengi gibi türlerde ortaya çıkan bu lekeler HPV enfeksiyonunun bir belirtisi olabilir. Eğer genital siğiller ile karşılaştıysanız erken tedavi önemlidir.

Boşaldıktan Sonra Peniste Yanma

Cinsel sorunlarınızı ve genital bölgenizdeki ufak tefek sorunlarınızı zamanında tespit ederek ciddiye alırsanız tedavi sürecini daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Erkeklerin en fazla yaşadıkları cinsel sorunlar arasında yer alan boşaldıktan sonra yanma hissinin oluşması da farklı kategorilerde incelenmesi gereken bir durumdur.

Boşaldıktan sonra ortaya çıkan yanma hissi tamamen zararsız ve kendiliğinden geçebilecek bir sorun olduğu gibi aynı zamanda çeşitli mevcut hastalıklarınızın veya ortaya çıkabilecek olan yeni hastalıklarınızın belirtisi de olabilir.

Genellikle cinsel ilişki esnasında kullanılan prezervatifin sizin cilt yapınıza ve genital bölgenize uyumsuz olmasından dolayı kaynaklanan bu yanma hissi aynı zamanda cinsel ilişkiye girmiş olduğunuz partnerinizin salgıladığı sıvılardan dolayı da olabilir.

Yanma Hissi Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Bu tür durumlardan dolayı bir yanma yaşandığını hissediyorsanız ilk olarak kullandığınız prezervatifi değiştirmeli ve daha sonra var ise kullandığınız diğer krem ve jel gibi ürünleri kontrol etmelisiniz. Mastürbasyon esnasında krem ve jel kullanılmaması da yanmaya yol açabilir. Fakat kullanacağınız krem ve jellerin size zarar vermeyecek kalitede ve uygunlukta olması da önemlidir.

Boşaldıktan sonra yanmanın ortaya çıkmasına sebep olan en bilindik rahatsızlık ise idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yolundan mesaneye kadar ilerleyen bakterilerin sebep olduğu bu rahatsızlık idrar yaparken ve boşaldıktan sonra peniste yanmaya yol açar. Tedavisi kolay olan bu rahatsızlığı yaşıyorsanız erken teşhis ve müdahale yapılması önemlidir.

Eğer sık sık idrara çıkıyorsanız ve idrar yaparken de yanma hissi yaşıyorsanız idrar yollarınızda enfeksiyon tehlikesi meydana gelmiş olabilir. Bu sebeple vakit kaybetmeden uzman bir doktora giderek muayene olmanız gerekebilir. Belirtilerin ortaya çıktığı ilk dönemlerde ciddiye almamak gibi bir davranış sergilememeli ve anında müdahale yaptırmalısınız.

Peniste Kızarıklık – Penis Üzerindeki Kızarıklık

Penis üzerinde görülen kızarıklık durumu ülkemizde genellikle mantar ya da frengi gibi cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar ile ilişkilendirilmektedir. Ancak bu bölgede gelen her kızarıklık vakası illa cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle olmamaktadır.

Tahriş gibi sıklıkla görülebilen durumlar, oldukça hassas bir yapıya sahip olan penis üzerinde kızarıklıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek için ise, pamuklu iç çamaşırı ve rahat, hava alan kıyafetlerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Penis üzerinde görülen kızarıklık durumu ile ilgili bir diğer etkili durum ise, vücudun göstermiş olduğu alerjik reaksiyonlar olabilir. Herhangi bir yiyecek ya da içecek maddesi ya da kişisel bakım alanında kullanılan (özellikle bu bölgede) bazı ürünler de kızarıklık durumu ile vücudun reaksiyon göstermesine neden olabilmektedir.

Kişisel bakıma yeterince dikkat edilmemesi ise, en başta saymış olduğumuz nedenler ile iç içe olarak, kızarıklık durumunun meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bunun iki yolu bulunmaktadır; birinci olarak, kişisel bakımın yeterli yapılmadığı durumlarda görülen enfeksiyon kapma gibi doğrudan yollar, ikinci olarak ise bu nedenle ilintili olan ve cinsel yollar ile bulaşan hastalıkların belirtileri.

Peniste Sivilce ve Siğil Oluşumu

Human Papilloma Virüsü (HPV) insanlara genellikle cinsel yolla bulaşır. HPV nin tam karşılığı olarak genital siğil diyebiliriz. HPV yüzünden çıkan bu siğil kadın ve erkeklerde cinsel organda görülür. Tedavisi hem erkek hem kadında aynıdır. Kişinin bağışıklığı çok güçlüyse belirtiler ve siğiller ortaya çıkmadan hastalık geçebilir. Ancak bu şekilde olan kişilerde başkalarına bu hastalığı bulaştırabilirler. Genelde erkekler bu virüsün taşıyıcısı konumundadır.

HPV taşıyıcılığı kişiye bazen zarar vermesede durumundan habersiz erkekler hastalığı kolayca yaymaktadır. Maalesef erkekler için sağlıklı bir tanı yöntemide yoktur. Kadınlar içinse HPV cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalık olup rahim ağzı kanserine kadar gidecek bir hastalıktır. Çiftlerin tedavileri genelde en az 1 yıl süreyle takip edilmelidir.

Peniste Siğil, HPV Erkek ve Bunun Yol Açtığı Lezyonlar Ne Sıklıkla Görülmektedir?

HPV virüsü olan erkekler bir depo görevi görürler. Bu yüzden tedavi edilmedikleri sürece kadınlarda enfeksiyonun tekrarlanması ihtimali artar. Etkili tedavi ve tekrarı önlemek için hastalar cinsel partnerleri ile birlikte değerlendirilip tedavi edilmelidirler.

HPV virüsü yaygın olması ve rahim ağzı kanserinde ciddi bir risk faktörü olması sebebiyle özellikle erkeklerde tedavi ve seyri çok önemlidir.

Peniste Siğil Nerede Görülür?

HPV 70 adetten fazla tipe sahiptir. Bunlardan 30 tanesi makat ve genital bölgeye yakın yerlerde görülmektedir. Erkekte en çok sünnet derisi ve penisi ucu (başı) bölümlerinde görülür. Tek bir lezyon görülebileceği gibi tamamınıda kaplayabilir. Ayrıca erkeklerde makat, anüs çevresinde de sıklıkla gözlenebilir.

Peniste Genital Siğiller Ne Boyutta Olur? Genital Siğiller Nasıldır?

Genelde peniste lezyonlar 2-10mm çapında olabilmektedir.

Siğil bulunmayan Erkeklerde Tanı Nasıl Konulur? 

HPV genelde ciltte kendini göstermektedir. Bazı durumlarda asetik asit ve büyüteç altında belirlenmektedir. Asetik asit testi her zaman yeterli ve doğru değildir. Kesin tanı koyulabilmesi için mutlaka biyopsi gerekir.

Genital Siğiller, Peniste Siğil, HPV Virüsü Erkekte Kansere Yol açar mı?

Genital kanser ile HPV enfeksiyonu arasında yakın bir ilişki vardır. HPV tip 16 erkekte torba kanserine sebep olduğu görülmüştür. HPV ayrıca penis kanserinede sebep olabilir. HPV mesane kanseri yapmaz ancak makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere sebep olabilir. Özellikle oral seks yoluyla ağıza geçtiğinde, damak, geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri hatta bazı durumlarda yemek borusu kanserine de neden olabilir. Kısaca HPV bulaşabildiği heryer için ciddi bir risktir.

Genital Siğiller, HPV Virüsü Erkeklerde Ne Şekilde Bulaşır Ve Yayılır?

HPV enfeksiyonu en çok cinsel ilişki sırasında bulaşır.

Erkeklerde Siğiller Nasıl Ve Hangi Yöntemlerle Tedavi Edilir?

Erkekte genital siğil tedavisinde en çok uygulanan seçenekler şunlardır;

1)Podofilotoksin %0,5 solüsyon uygulaması

2)Bikloroasetik veya trikloroasetik asit %35-85 uygulaması

3) Liquid nitrojen ile krioterapi (dondurma) uygulaması

4)Elektrofulgurasyon (koterizasyon, yakma) uygulaması

5) CO2 Laser yöntemi

6) İmmiquimod %5 krem (Aldara krem).

Prezervatif HPV virüsünden korunmada yeterli midir?

Prezervatif bu virüsü engellemekte ne yazık ki yeterli değildir. Cinsel ilişki esnasında temas edilen bütün cilt bölgelerine bulaşmaktadır. Sürtünme yoluyla bile HPV nin bulaştığı gözlemlenmiştir.

Peniste Şişme

İnsan hayatı boyunca pek çok dolaylı ya da direkt sebepten dolayı zarar görebilecek penis ve bölgesi, özellikle gençlik ve ilk yetişkinlik dönemlerinde kişilerin şişme ve kaşıntı şikayetlerine sahip olması ile ürolojik bazda rahatsızlıklarda nitelendirilebilinmektedir.

Penis şişmesinin olası sebepleri nelerdir?

Sünnet olmamış kişilerde sünnet derisi olarak tabir edilen bölgenin penis ucunu kapamayacak ölçüde geri gelmesi ( Parafimoz ), herhangi bir mikrobik etki sonucunda penisin uç kısmının iltihaplanması ve devamında gelen tahriş ( Balanit ), herhangi bir dış cinsel uyarıcı mevcut değilken zamansız ve sık gelen ereksiyon durumları ( Priapizm ) ve en ciddi neden olarak gösterilebilinecek ve sünnet olmamış kişilerde genellikle fark edilemeyecek durumda olan sivilce benzeri ve kanamalı bezeler ( Kanser ) nedenlerinden ötürü gerçekleşebilecek penis kenarında şişme rahatsızlığı, kesin nedeninin ortaya çıkması ve tedavi sürecinin başlatılması için mutlak suretle uzman bir ürolog tarafından incelenmelidir.

Doktor muayenesi öncesi alınabilinecek önlemler mevcut mudur?

Penis ve çevresindeki rahatsızlıklarda kişinin kendi başına alabileceği çok sayıda önlem ya da uygulayabileceği tedavi bulunmamaktadır. Söz konusu muayeneye kadar kişinin penis ve civarını mümkün olduğunda temiz tutması, tahriş edebilir yapıda bulunan iç çamaşırı ya da cinsel ilişkiye giriyor ise prezervatif gibi korunma yöntemlerinden kaçınması ve herhangi bir güçlü dış darbeden koruması büyük önem taşımaktadır.