Pembe Akıntı

Kadınlar için pembe akıntı gelmesi durumu, oldukça kafa karıştırıcı bir konu olmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise, bu akıntının gebeliğin başlangıç dönemlerinde meydana gelmesi, adet döneminden hemen önce meydana gelmesi, mantar gibi enfeksiyonal durumlarda meydana gelmesi ya da dış etkenlere bağlı olarak meydana gelmesi gibi çok farklı nedenlere dayanmasıdır.

İlişki sonrasında, yaklaşık olarak bir haftalık bir aranın ardından pembe akıntı görülmesi durumunda, hamilelik başlangıcı sinyali alınabilmektedir. Bunun nedeni, sperm ile yumurtanın birleşmeye başlaması ve ilerleme sırasında damarlarda ufak çaplı zarar vermesidir.

Ancak bazen hormonal değişiklikler ve adet dönemi ile birleşen pembe akıntı gelmesi durumu, kadınlar tarafından gebelik başlangıcı ile karıştırılabilmektedir. Böylesi bir durumda periyodik zamanın kontrol edilmesi önemli bir durumdur.

Bunun dışında, genital bölge üzerinde yapılan zorlayıcı hareketler ya da alınan darbeler sonucunda da kılcal damarların çatlaması ile pembe akıntı durumu ortaya çıkabilmektedir. Kişisel bakımın ihmal edildiği durumlarda da ortaya çıkan mantar türü hastalıklar, bu tip bir akıntının gelmesine sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.