Parmak Çatlağı

Vücudu zorlayıcı hareketler ya da alınan sert darbeler, dengenin kaybolması nedeniyle yaşanan düşüşler gibi nedenlere bağlı olarak, kemikler ve eklemler üzerinde bir takım sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlardan en büyüğü ise şüphesi kırık durumlarıdır. Ancak bu tip vakalarda her zaman kırılma durumu olmayabilir. Kırılmanın bir adım öncesi olarak adlandırabileceğimiz çatlama durumları, özellikle el ve ayak parmaklarında bulunan ince yapılı kemiklerde sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Çatlak vakalarının tehlikeli olmasının nedeni, kırık ya da çıkık vakalarında olduğu gibi anında belirtilerini göstermemesidir. Bir kırık vakasında, kırılan bölgenin kısa bir süre sonra şişmesi ve ağrıması durumu, çatlak vakalarında çok daha geç meydana gelebilmektedir. Özellikle parmak çatlaklarında, eğer çatlama ayak parmaklarından birisinde ise, durumun anlaşılması çok daha uzun bir süreye yayılabilir.

Çatlama durumları için tedavi yöntemlerinin bir uzman denetiminde yapılması ise oldukça önemlidir. Zira bireysel çabalar ile yapılmaya çalışılan tedaviler sonucunda kemik dokusu güç kaybederek, daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tedavi aşamasında çatlak parmağın egzersizler ile işlev kaybına uğratılmaması ise bir diğer önemli husustur.

Parmak çatlağı hakkında diğer haberimizde size yardımcı olabilir.