Omuz Sırt Kol Ağrısı Uyuşması

Günümüz modern yaşamının gerek iş gerekse de gündelik hayat içerisinde getirmiş olduğu yüksek tempo ve stres nedeniyle, pek çok sağlık sorunu baş göstermektedir. Üstelik bu duruma ağır çalışma şartları (uzun süreli oturma ya da ağır yük kaldırma) eklendiğinde, özellikle sırt kol ve omuz bölgesinde ağrı ve uyuşma durumlarının çok daha fazla sıklıkla yaşandığı görülmektedir.

Bu tür sağlık sorunlarının temel sebeplerinden birisi olan stres, aynı anda başka alanlarda sağlık sorunlarının da tetiklenmesine neden olabilmektedir. Örneğin omuz kaslarında strese bağlı olarak meydana gelen gerilim ve ağrı durumu, baş ağrılarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Başlı başına böylesine büyük sorunlara yol açan bu durum, duruş bozuklukları ya da dinlenme zamanında kullanılan yatak ve yastıkların da uygunsuzluğu ile birleştiğinde, boyun ve bel fıtıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bel ve boyun fıtıkları ise doğal olarak sırt kol ve omuz bölgesinde ağrı ve uyuşma bunun yanında güç kayıplarının ortaya çıkmasına neden olur.

Yaşam şartlarının düzene oturtulması, stresten uzak kalmak, bel ve boyun egzersizlerine ağırlık vermek gibi önlemler, bu durumun önüne geçmek için alınabilecek önlemler arasındadır.

Vücudumuzda omuzlarda ya da sırt bölgesinde sıkça ağrılar hissedilebilir. İskelet sistemimizdeki bu ağrılar gün içerisindeki yorgunluk ya da yattığımız yer ile ilgili olarak gelişebilir. Genellikle bu durumlarda eklem ağrılarını giderici ilaçlar kısa bir süre içerisinde etki ederek ağrıların kesilmesine sebep olur. Kol uyuşması ise daha farklı sebeplerden dolayı da oluşabilir. Genel olarak kol kısmında yer alan damalara kanın gitmemesi ya da kolun uzun süre baskı alması kolda uyuşmalara ve ağrılara sebep olabilir. Genellikle uyku halindeyken kolun üzerine yatıldığında hem sinirlerin devamlı baskı alarak işlevsizleşmesi hem de kanın bu alana iletilmemesi uyuşmaya sebep olur. Bu uyuşma kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçer ve bir risk oluşturmaz.

Ancak bazı durumlarda ters bir hareket yapılmamasına rağmen kol uyuşması gerçekleşebilir. Bu durumda kişilerin sorunu ciddiye almaları gerekir. Dış etkilere maruz kalmadan oluşan uyuşmalar ortopedik, sinir sistemi hastalıkları ya da kan dolaşımı sorunları sebebiyle oluşuyor olabilir. Bazı durumlarda kolda yaşanan uyuşmalar hayati bir önem göstermektedir. Koldaki uyuşma yaşamı tehdit eden bir durumun söz konusu olduğu hakkında bizleri uyarabilir. Kişinin fazla alkol kullanımı, inme inmeye başlaması, zehirlenmeler, sinir sıkışmaları gibi problemlerden kollarda uyuşmalar olabilir. Hangi kolunuzun uyuştuğu ya da her iki kolunuzun da uyuşup uyuşmadığı mevzuları sebep hakkında bizlere detaylı bilgiler sunabilir.