Mide Yanması Ve Ağızdan Gelen Köpük

Mide yanması genellikle yetişkinlerde 20-50 yaş aralığında görülen ancak her yaşta karşılaşabileceğimiz bir rahatsızlıktır. Mide yanması mide asidinin kaçak yapması, yemek borusuna doğru hareket etmesi sonucu oluşur. Yemek borusunda gırtlağa kadar oluşan ekşime ya da yanma hissi olarak tanımlanır. Mide yanması nedenleri ise genellikle kolay bir şekilde anlaşılabilen nedenlerdir.

Bu nedenlerin başında zor sindirilen besinlerin tüketilmesi, ağır gelebilecek olan besinlerin tüketilmesi olabilir. Mide yanması nedenleri arasında yiyeceklerin iyice çiğnemeden yutulması da bulunur. Dolayısıyla bu soruna neden olabilecek yiyecekleri tüketmemek, yiyecekleri iyice çiğnedikten sonra yutmak ve uzun aralıklarla çok miktarda besin tüketmek değil, kısa aralıklarla daha çok porsiyon ve bu porsiyonlarda daha az miktarda besin tüketmek faydalı olur, gerekirse ilaç tedavisine başvurabilirsiniz. Mide yanması sonrası kusma, köpüklü kusma da sıkça görülebilir. Genellikle yutmuş olduğunuz havanın besinlerle birlikte geri gelmesi ya da yutulmuş olan tükürüğün kusulmasından kaynaklanıyordur. Ancak köpüklü kusma kalıcı hale geliyor ve besinlerden daha çok miktarda köpük kusuluyorsa karaciğer ya da pankreas sorununu gösteriyor olabilir.

Karın ağrısı, kramp ya da deride renk değişikliği gibi belirtiler de varsa önemli bir sorun olabilir. Yani mide yanması ve ağızdan gelen köpük kalıcı hale gelmişse hele diğer belirtileri de görüyorsanız tıbbi yardım almanız uygun olacaktır.