Majezik Adet Kanamasını Keser mi?

Kadınların regl dönemlerinde ne kadar çok sancı çektiğini herkes bilir. Maalesef çoğu zaman bitki çayları, sıcak su torbası veya dinlenmek de yetersiz kalır. Çareyi ağrı kesici ilaçlarda ararız. Ancak bazı ağrı kesiciler, adet sancısını aldığı zaman adet kanamasının kesilmesine sebep olur. Bu da bir kadının adet düzeni için zararlı bir durumdur.

Piyasada bu duruma özel ağrı kesiciler üretilmeye başlanmıştır. Aralarında da en ünlüsü ve en etkilisi Majezik adlı ilaç olmuştur. Majezik adet kanamasını keser mi sorusu kadınlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Majezik, baş ve diş ağrısı için üretildiği söylense de, araştırmalar sonucu eklem ağrılarına ve adet sancısına da çok iyi geldiği tespit edilmiştir. Kadınların sıklıkla kullandığı Majezik, çok az bir oranda da olsa kanamda azaltma yaşatmıştır ancak korkulacak bir durum yoktur. Her kadında ve her ay bu etkiyi göstermez. Diğer ay adet düzeni kendini dengeler ve daha çok kanama getirebilir. Bu çok normaldir. İlacın başka hiçbir yan etkisi yoktur. Aşırı bir durum ile karşılaşıldı ise, bir uzman hekime başvurmakta fayda vardır.

Majezik adet kanamasını keser mi sorusuna cevap arayan birçok kişi, muayyen günlerinden evvel bu hapı içerek adet sancılarından kurtulmayı hedefler. Bazı bünyeler için son derece zorlu geçen adet dönemi, sancılar nedeniyle yatakta geçirilecek kadar ciddi olabilir. Bu durumu önlemek için ağrı kesici haplar tercih edilmektedir. Toplumda yaygın olan yanlış inanışlardan biri olan Majezik ilacının adet kanamasını kestiği iddia edilmektedir. Oysa bu durumun kanamalarla ilgisi yoktur. Her kadının adet döngüsü farklıdır ve adet görme süreleri değişmektedir. İlaçların ya da banyo yapmanın adet kanamalarını kestiği konusunda yapılan bilimen bir çalışma yoktur. Bu yüzden ilgili ilacın adet kanamasını kestiğini söyleyemeyiz.

Majezik Ne İçin Kullanılır?

Eklem ağrıları ve baş ağrıları gibi spesifik ağrı durumlarında Majezik çok sık reçete edilir. Hemen hemen herkesin evinde bulunan ve ağrı kesici denildiğinde ilk akla gelen ilaç olan Majezik her durumda kullanılmaması gereken bir analjeziktir. Aşağıdaki ağrılarda reçete edilen Majezik’in bilinçsiz kullanılmaması gerekir.  Majezik adet kanamasını keser mi diyenler kesmeyeceği konusunda emin olabilirler.

 • Eklem ve eklem çevresindeki dokuların iltihaplanması
 • İskelet sistemi ağrıları
 • Romatizmal hastalıklar
 • Ameliyat sonrasındaki ağrılar
 • Eklem sertleşmeleri
 • Kas ve kemiklerdeki ağrılar
 • Regl dönemindeki ağrılar

Doktorunuz onay verdiğinde bu ilacı yukardaki şikayetler için kullanabiliriniz. Romatizma durumunda da Majezik kullanılması uygundur.

Majezik adet kanamasını keser mi sorusuna kesinlikle kesmez veya keser denilemez. Kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterecek bir durumdur. Sadece olumsuz bir etkisinin olmayacağını söylemek gerek. Çünkü ağır içerikli bir ağrı kesici ilacı değildir. Hafif ölçüdedir ama çok etkilidir.

Majezik Yan Etkileri

Majezik yan etkileri arasında yanlış olan Majezik adet kanamasını keser mi sorusu insanları yanılmaktadır. Adet kanamasını kesmez ancak aşağıdaki yan etkilerin görülmesi mümkün olabilir. Yan etkiler de herkeste aynı şekilde görülmediği için bu belirtilerin görülmediği kişiler de vardır.

 • Ağız kuruluğu
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Ödem
 • Nefes almada güçlük
 • Ciltte döküntü ve kaşıntı

Hamile ve emzirme dönemindeki annelerin bu ilacı kullanması sakıncalıdır. Ayrıca alkol alan kişilerin de Majezik kullanması uygun değildir. Halsizlik ve uyku haline neden olduğu için adetin kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Günlük dozu 300 mg’den fazla tavsiye edilmemektedir. İlaçlarla etkileşime geçeceği için doktora danışmadan kullanılmaması gerekir.