Kulağımın Arkasında Şişlik Var

Yüzün sürekli olarak göz önünde bulunmayan bir bölgesi olmasından dolayı genellikle dikkatli biçimde incelenmeyen kulak arkaları, üzerinde ya da civarında meydana gelebilecek şişkinlik, deri döküntüsü ve benzeri durumlar ile birlikte önemli hastalıkların en açık belirtileri olarak nitelendirilebilmektedirler. Bunun yanı sıra standart kısa süreli yağ bezesi oluşumları konusunda da ortaya çıkabilen kulak arkası şişkinliği, bu seçeneklerden hangisine mensup olduğunun ortaya çıkartılması için uygun bir Kulak Burun Boğaz ve gerekiyor ise Dermatolog hekimi tarafından muayene edilmelidir.

Şişkinlik hangi sebepler ile oluşur?

Sıklıkla kulak iltihabına bağlı olarak gelişebilen şişkinlikler, herhangi bir cerrahi müdahale gerekmeden dış ve orta kulakta meydana gelmiş mikrobik bir durumu gözler önüne serebilmektedir. Bu sayede erken tanılar ile birlikte basit bir ilaç tedavisi ile bu ve benzeri sorunların ortadan kaldırılması mümkün olurken, aksi takdirde rahatsızlık ameliyat ile sonlanabilmektedir.

Yağ bezesi oluşumları ise kısa ve uzun vadeli olarak ayrılabilir. Bir nevi sivilce olarak düşünülebilinecek şişlikler 3 ilâ 10 gün arasında ekstra bir işleme gerek duyulmadan ortadan kaybolurken, bazı bezeler ise müdahale edilmedikleri takdirde seneler boyunca aynı boyutta ya da düzenli biçimde gelişerek bulunduğu yerde kalabilmektedir. Kulak arkası şişlikleri probleminizin kaşıntı, ağrı veya tahriş ile birleşmesi halinde hiçbir amatör yöntem denemeden bir an önce uzman hekimlere başvurmanız gerekmektedir.