Kolda Seğirme

Başta kol, bacak ve bu uzuvlardaki parmaklarda olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde meydana gelebilen seğirme çeşitleri çoğu zaman rahatsızlığı yaşayan kişi tarafından önemsenmese de aslında bu durum pek çok hastalığın belirtisi ya da sonucu olarak belirtilebilinmektedir.

Buna sebep olabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

İleri seyirme durumlarında ALS ya da tam ismi ile Amiyotrofik Lateral Skleroz hastalığının başlangıcı olarak nitelenen Kolda Seğirme, sinir sistemi hastalıkları arasında en önemlilerinden birisi konumundadır. Alt ve üst motor sinirlerin etkilenmesi ile oluşan rahatsızlık, beyinden omuriliğe ve dolayısı ile kaslara iletilen hareket düzenleyici sinyallerde bozulmaya sebep olan bu rahatsızlık, nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte erken tanı ve tedavi ile bir nebze de olsa kontrol altına alınabilinmektedir.

Bu tarz ciddi sıkıntıların yanı bacakta ya da Kolda Seğirme sorunu stres ve sıkıntılara bağlı sebepler ile de ortaya çıkabilmektedir. Yoğun iş hayatı içerisinde uzuvlarını büyük ölçüde yorarak kas dokunun kaldırabileceğinden fazla yük altında kalması sonucu da meydana gelebilecek seğirmeler, herhangi farklı bir fiziksel veya nörolojik rahatsızlıktan muzdarip olunmadığı durumlarda kısa süre dinlenmeler sonrasında ortadan kalkabilmektedir.

Sorunun uzun vadede devam etmesi halinde vakit kaybedilmeden uzman nörologlar tarafından muayene edilmesi ve hastalık mevcut ise bir an önce tedaviye başlanması kimi durumlarda hayati önem taşıyabildiğinden, bireylerin bu duruma büyük özen göstermeleri gerekmektedir.

Yazılan içerikler sadece bilgi amaçlıdır. Tedavi ve tanı koyulması için size en yakın hekimden yardım alabilirsiniz.