Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatları

Kızlık zarı onarılması, yenilenmesi veya tamiri gibi tabirlerin hepsi aynı anlama gelmektedir. Kızlık zarının diktirme operasyonları günümüz teknolojileri ile birlikte kolaylaşmış ve yapılabilmektedir. Tıbbi karşılığı hymenoplasty ameliyatı olan bu operasyon dünya genelinde yapılan jinekolojik estetik ameliyatları içerisinde yer alır.
Kızlık zarı dikilmesi veya tamiri nasıl yapılır?

Günümüzde genç kızlarımız ve evlenmemiş talihsiz cinsel deneyim yaşamış kişiler kızlık zarı onarımı yaptırmayı düşünmektedirler. Bazı durumlarda da genital bölgeye alınan darba veya masturbasyon sırasında oluşan durumlarda da kızlık zarı zarar görebilmektedir. Bu durumların hepsinde de bekaret onarımı yapılabilmektedir. Bu ameliyat kişilerde pozitif etkiler doğurmaktadır.  Kızlık zarı latince’de “hymen (himen)” olarak geçmektedir. Kızlık zarı diktirme işlemine de “himenoplasti (hymenoplasty)” ya da “hymenorraphy” operasyonu isimleri verilmektedir.

Kızlık zarı operasyonunu hangi hekimler yapar?

Kızlık zarı dikilmesi operasyonu bu bölgenin anatomik yapısını iyi bilen ve himenoplasti operasyonu konusunda deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Her türdeki vajina ve kızlık zarı yapısına sahip kişilere kızlık zarı diktirme (himenoplasti) operasyonu yapılabilir. Kızlık zarı diktirme için daha önceden ne kadar veya ne zaman ilişki olduğunun önemi yoktur. Hatta doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir.

Kızlık zarı “esnek” olan kişilerde kızlık zarı dikilmesi işlemi yapılabilir mi?
Evet dikim yapılabilir.

Kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?

Normalde siz söylemedikten sonra anlaşılmaz. Fakat jinekolojik bir tedavide bu tespit edilebilir.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi nedir?
Aslında gerçekte bozulmuş olan zarın tamamen tamir edilmesi ve eski haline getirilmesi olanaksızdır. Son derece ince yapıda olan bu doku genelde dikiş tutmaz. Çünkü ortamda bulunan fazla sayıdaki mikroorganizma yara yerini kolayca enfekte edebilir. Ancak kızlık zarı kalın ve birden fazla yırtığın olmadığı durumlarda kızlık zarı yırtığının kenarları kesilerek kendiliğinden eriyen ince dikişlerle yeniden dikilebilir. Bu ameliyatlar “mikrocerrahi yöntemi” ile yapılmakta ve ameliyatı yapan hekimin mikrocerrahi becerisi ile ameliyatın başarısı paralel seyretmektedir.

Uzun vadeli kızlık zarı dikimi nedir?
Vajina duvarından alınan parçalar (“vajinal flebler”) ile yeni bir hymen de yapılabilir. Bu şekilde ilk ilişkide kanama gelmesi sağlanabilir. Bu tür ameliyatlara da “fleb operasyonu” adı verilmektedir. Uygun vakalarda uzun süreli kalıcı olma özelliği vardır.

Kısa vadeli kızlık zarı diktirme nedir?
Mikrocerrahi tekniği ile sekonder onarım ve vajinal flep yöntemleri “uzun vadeli onarım” ameliyatları kapsamındayken, vajina içine atılarak vajinayı daraltan dikişler genel olarak “kısa vadeli onarım” kapsamındadır ve kesin başarı için ilişkiden 2 ile 6 gün öncesinde yapılması uygundur.

Kızlık zarı dikimi ameliyatları ne zaman yapılmalıdır ?
Bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. Bazı ameliyatlar evlilikten bağımsız olup her zaman yapılabilirken (uzun vadeli onarım), bazıları evlenmeden 2-6 gün önce (kısa vadeli onarım) yapılabilir. Kısa vadeli yani evlenmeden 2-6 gün önce yapılan ameliyatlardaki başarı şansı jinekoloğun tecrübesine de bağlı olarak %100’dür. Uzun vadeli flep operasyonları ve mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarının tamiri ameliyatlarında ise kişilere evlenmeden 4-5 gün önce bir kontrol önerilmektedir. Bu şekilde kesin sonuç elde etmek mümkündür. Ameliyat işlemleri genelde 20-30 dakika kadar süren, genel anestezi (uyutularak) veya daha çoğunlukla lokal anestezi (uyuşturularak) ile yapılabilen nispeten basit bir operasyondur. İşlemi yapan kişinin beceri ve tecrübesine yanında kişinin vajen durumuna göre başarı şansı değişmektedir.

Kızlık zarı diktirme ameliyatı sonrası dönem nasıl olur?
Kızlık zarı ameliyatı sonrası dönemde kişilerde ağrı olmayacaktır. Vajinal bölgede hafif bir gerginlik hissi ve hafif bir kanamanın olması ise normaldir. Eğer kişi şehir dışından geliyor ise aynı gün içinde yola çıkmasında, banyo yapmasında ve hareket etmesinde herhangi bir sakınca olmayacaktır. Özetle kişinin günlük hareketlerini kısıtlaması gerekmeyecektir.

Her jinekolog kızlık zarı onarımı ameliyatı yapabilir mi?
Hayır. Pek çok jinekolok bu ameliyatı prensip olarak yapmaz. Ancak Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde bu ameliyatı yapan doktor ve klinikler mevcuttur. Kızlık zarı operasyonları aynen vajina estetiği ile ilgili operasyonlar gibi son yıllarda güncelliğini koruyan ve arttıran operasyonlar arasındadır. Hatta vajina estetik ameliyatları ile eş zamanlı olarak kızlık zarı dikimi de yapılabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi fiyatı nedir?
Kızlık zarı dikimi ameliyatlarında fiyat değişik kliniklerde farklılıklar göstermektedir. İşlemin yapılacağı kliniğin cerrahi açıdan teknik donanıma sahip olması, işlemi yapan jinekoloğun deneyimi, ortamın hijyenik ve nezih olması, ofisin hasta haklarına riayet ederek gizlilik ve etik değerlere sahip olması son derece önemlidir. O yüzden bu ameliyatı düşünen kişilere daha sonra mağdur duruma düşmemeleri için bu bilgiler ışığında ve iyice araştırdıktan sonra güvenebilecekleri bir merkez tercihinde bulunmaları önerilmektedir.

Kızlık Zarı Onarımlarında Etik ve Hukuksal Boyut
Kızlık zarı onarımının hukuksal ve ahlaki boyutu tartışmalı olmakla beraber, bizim gibi bekaret nedeni ile cinayetlerin bile yaygın olarak görüldüğü toplumlarda bazan hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bazılarına göre “bekaret tamiri” olarak da adlandırılan kızlık zarı onarım ameliyatları ile ilgili olarak tüm dünyada tartışmalar sürmektedir. Ancak bu “yapay bekaretin” ne kadar gerekli olduğu konusunda fikir birliği yoktur. Özellikle batılı yazarlar bunun son derece gereksiz bir işlem olduğunu düşünürken, bazıları işlemin etik açıdan estetik ameliyattan farklı olmadığı fikrindedirler. Hymen onarımını (hymenoplasti) isteyen kadınlar; bunu, yaşadıkları toplumsal çevreye bağlı olarak sosyal statülerini, mutluluklarını, evliliklerini, hatta yaşamlarını devam ettirebilmek için gerek duyduklarını ifade etmektedirler.