Kızım Vitiligo

Vitiligo hastalığı son zamanların en ilginç hastalıklarından birisidir. Vücutta ten rengini veren pigmentlerde meydana gelen bozulmalar nedeniyle, vücut üzerinde bazı bölgelerin daha açık renkli kalması ve leke görünümüne bürünmesi ile beliren bu hastalık oldukça nadir görülmektedir.

Ancak bu hastalığa yakalanan kişilerin birçoğunun ailesinde de benzer bir vakanın görülmüş olma sıklığı daha fazladır. Yine de bu sonuca bakılarak, Vitilgonun %100 kalıtsal bir hastalık olduğunu söylemek gerçekçi olmamaktadır. Yine de bu hastalığa sahip bir kız çocuğunun kardeşinin de aynı hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır.

Bu hastalığın önemli bir sağlık sorununa neden olmadığı bilinse de, tedavi sürecinde bağışıklık sisteminin korunması oldukça önemlidir. Yine vitiligo hastalığı tespit edildiği takdirde, farklı alanlarda tetkiklerin yapılması da önemli bir durumdur.

Tedavi konusunda hastadan hastaya farklılıklar bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise yaş, cinsiyet, cilt yapısı ve yaşam tarzı gibi faktörlerdir. Kimi hastalarda basit yapılı güneşten koruyucu kremler bile yeterli olmaktayken, kimi hastalarda daha kapsamlı bir tedavi sürecinin yürütülmesi gerekebilmektedir.