Kaval Kemiği Ağrısı

Kaval kemiğinde ağrı durumu, pek çok kişinin başına sıklıkla gelen ve özellikle yoğun bir hayat temposu içerisinde olan kişiler ile sporcularda sıklıkla görülmektedir. Ancak bu ağrının sebebi basit bir yorgunluk olabileceği gibi metastaz yapmış bir kanser durumunun da göstergesi olabilir. İşte bu nedenle, bütün sağlık alanlarında olduğu gibi kaval kemiği ağrıları da hafife alınmaması gereken bir konudur.

Bu bölgede meydana gelen ağrı durumlarının nedeni çok farklı alanlarda kendini gösterebilmektedir. Örneğin darbeye ya da zorlamaya bağlı olarak oluşan ödem ya da travma durumlarında, vücudun gösterdiği tepkiler durumun kolayca anlaşılmasını sağlamaktadır. Böyle bir durumda küçük bir dinlenme ile ağrı sorunundan kurtulmak oldukça kolaydır.

Ancak eğer sorun yukarıda da bahsedildiği gibi kanserin sıçraması ya da tümör oluşumu gibi bir nedene dayanıyorsa, mutlaka bir uzman kontrolünde tedavi yapılması gerekmektedir.

Günlük hayatta oldukça sıkıntı yaratabilen bir durum olan kaval kemiğinde ağrı için, ayakkabı seçimi, dinlendirici ve kas gevşetici egzersizler ve bacak kaslarının kuvvetlendirilmesi gibi önlemler ile bu soruna çözüm bulunabilmektedir.