Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?

0

Kan uyuşmazlığı diğer adı indirekt coombs testi çiftlerin gebelik durumlarında anneden kan alımı ile yapılır. Kan uyuşmazlığı testi sırasında annenin kolundan kan alınır.

Bu testte sadece anne ile bebek arasında etkileşim olup olmadığı araştırılır.

Kan Uyuşmazlığı Testi Hangi Zamanda Yapılır?

Kan uyuşmazlığı testleri gebeliğin ilk muayenesinde yapılır. Kan uyuşmazlığı testi zamanı 20. hafta civarında yapılır. Doğuma kadar özellikle ayda bir tekrarlanır. Kan uyuşmalığı testinin negatif çıkması anne karnında olan bebeğin kan hücrelerine karşı antikor olmadığını gösterir. İstenilen durum negatif çıkmasıdır.

Testin pozitif çıkması ise Rh antijenlerine karşı bazı antikorların olduğunu gösterir. Bu riskli bir durumdur. Anne karnında olan antikor bebeğe geçebilir. Anne karnında olan antikor bebeğe geçtiği zaman anemi ya da kansızlık bebekte görülür. Hamilelikte kan uyuşmazlığı durumlarında düşük gebelik, dış gebelikler ve kanama görülebilir. Anne henüz antikor geliştirmemişse anneye iğne yapılır ve olumsuz durumların yaşanması engellenir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi 72 saat içinde edilir. Kan uyuşmazlığı olan bayana 28,haftada özellikle kan testi yapılması gerekli. Hamileliğin bazı dönemlerinde oluşacak gizli kanamaların önüne geçilmiş olur. Antikor geliştiren kadına ise kan uyuşmazlığı iğnesi yarar sağlamaz. Sorunlu durumlarda ise bebeğin erken doğurtulması gerekebilir ya da anne karnındayken bebeğe kan verilir. Bazı durumlarda ise bebek doğduktan sonra kanı değiştirilir. Tekrarlayan kanamalarda ise mutlaka doktor kontrolü gerekli.

Kaynak: Kan Uyuşmazlığı Testi Nedir?

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.