Kafamı Sağa Sola Çevirince Baş Dönmesi

İnsanın denge sistemi, oldukça hassas bir yapıya sahip ve mükemmel bir denge ile çalışan bir sistem olma özelliğine sahiptir. Ancak bazı durumlarda gerek dış etkiler ile gerekse de iç etkiler ile bu dengenin bozulması ve ani hareketlerde baş dönmesi gibi sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Özellikle başın ani olarak yukarı aşağı ve sağa sola döndürülmesi ile ortaya çıkan ani ve keskin baş dönmesi, pek çok farklı alanda ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Bilindiği gibi migren dayanılmaz baş ağrıları ile hayat standardını oldukça düşüren bir hastalıktır. Bunun yanında bazı migren türlerinde baş dönmesi gibi sonuçlar da ortaya çıkmaktadır. Ciddi konsantrasyon sorunlarına yol açan bu hastalık, baş dönmesi ile birleşince kazaların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kulak içi sıvıların dengesizliği olarak ta bilinen ve ne yazık ki kalıcı bir tedavisi bulunmayan vertigo rahatsızlığı da ani hareketlerde baş dönmesi sorunlarının en sık yaşandığı hastalıktır. Bunun dışında MS, iç kulak iltihaplanması, viral rahatsızlıklar gibi etmenler de bu durumun kaynağı olabilmektedir.