İdrarda Yanma

Cinsel organlarda meydana gelen rahatsızlıkların çoğu cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların kişiler üzerinde farklı etkileri bulunabildiği gibi tedavi edilmediğinde çok daha büyük problemlere yol açabilir. Bu sebeple kişilerin cinsel organlarında meydana gelen olağan dışı durumlarda kısa süre içerisinde doktora gözükmeleri gerekir. Aksi durumda kısırlar ya da cinsel organın alınmasına varan problemler meydana gelebilir.

Kliamidia enfeksiyonları, peniste kaşıntı ve idrarda yanma şikayetine sebep olan durumlardan birisidir. Bu enfeksiyonlar bayanların %75’inde ve erkeklerin %25’inde herhangi bir probleme yol açmaz. Bayanlarda tedavi edilmediği takdirde dış gebelik problemi ya da kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Erkeklerde ise kısırlık ve testis iltihabı gibi problemlere sebep olur.

Bel soğukluğu hastalığı da peniste kaşıntı ve idrarda yanma şikayetlerine sebep olan hastalıklardan birisidir. Antibiyotikler kullanılarak tedavi edilen bel soğukluğu durumunda beklenen sorunların oluşması engellenmez. Antibiyotik alınarak hastalığın giderilmesi durumunda bile sperm kanallarının tıkanmasına ve dolayısıyla kısırlığa sebep olabilir. Bayanlarda da kısırlık ve dış gebelik problemleri görülebilir.