Hamilelikte Vajinal Kuruluk

Cinsel yönden aktif olan kadınlarda bazı zamanlarda vajinal kuruluk problemi ortaya çıkabilir. Bu durumda cinsel ilişki beklentilerin aksine acı verici ve stres kaynağı olan bir eylem haline dönüşebilir.

Vajinada oluşan terleme aslında kadının uyarıldığı anlamına gelmeyebilir. Vajinadaki ıslaklık kadın uyarılmadan da meydana gelebilir. Tam tersi olarak kadın uyarılmış olsa bile vajinada ıslaklık oluşmayabilir. Ama bu sıvının amacı cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak aynı zamanda spermlerin rahim içine giden yollarında yardımcı olmaktır. Vajinanın ıslanmaması ile birçok nedene bağlı olabilir.

Temizlik malzemeleri, vajinal duş, tampon kullanma, alerji ilaçları, psikiyatrik ya da kalp nedeniyle oluşan sorunlara karşı kullanılan ilaçlar, sık rastlanmasa da doğum kontrol hapları buna neden olabilir. Aslında sorunun ana kaynağı östrojen hormonunda dalgalanmalar oluşmasıdır. Dolayısıyla hamilelikte vajinal kuruluk görülmesi anormal değildir, hormonlar bu dönemde çok dengesiz olabilirler. Aynı şekilde doğum sonrası, emzirme dönemi, yoğun stres altında olunan dönemler ya da prezervatif kullanımı gibi nedenler de vajinal kurulluğa sebep olabilir.

Vajinal kuruluk için en etkili ve kolay şekilde çözüm üretmek için kayganlaştırıcılar (lubrikan) kullanılabilir. Ayrıca pelvik kasları güçlü tutmak için gerekli egzersizleri yapmak da faydalı olacaktır.