Gözümün Beyaz Kısmında Sarı Bir Leke Oluştu Tedavisi Var Mı?

Gözün hassas yapısı ve hayati organlar ile olan bağlantısı nedeniyle, bu alanda meydana gelen rahatsızlıkların birçoğu oldukça sancılı geçmektedir. Bunun yanında, dünyaya açılan pencerelerimiz olması nedeniyle, göz rahatsızlıkları hayat kalitesinin de düşmesine sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan birisi de göz beyazında meydana gelen sarı lekeler olmaktadır. Böylesi bir durumun enfeksiyon kapma gibi nedenlere bağlı olarak gelişmesi gibi durumlar söz konusu olsa da, en çok bilinen hastalık halk arasında sarı nokta hastalığı olarak ta bilinen makula dejenerasıdır.

Sarı nokta hastalığı genellikle belli bir yaşın üzerindeki hastalarda daha sık görülse de, son zamanlarda her yaş aralığında görülmeye başlanmıştır. Gözün görme konusunda merkezi alanını oluşturan kısımda meydana gelen bu rahatsızlık, cisimlerin şekillerinde değişme, alan algısında bozulmalar gibi belirtiler ile kendisini belli edebilmektedir.

Ameliyat ile hasarlı dokuların alınması bir seçenek olsa da, içerdiği yüksek risk nedeniyle çok fazla tercih edilmemektedir. İlaç tedavisinde kaydedilen aşamalar ise göz beyazında meydana gelen sarı lekeler konusunda oldukça tatminkâr sonuçlar vermektedir. İlaç tedavisi, genellikle gözün arka kısmına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmaktadır.