Göğüs Sızlaması

Kadınların adet dönemlerinden yaklaşık 1 hafta 10 gün öncesinde vücudunda bazı değişiklikler yaşanmaya başlamaktadır. Bu değişiklikler arasında en çok dikkat çeken ise göğüslerde meydana gelen şişme ve hassasiyettir. Göğüs sızlaması kimi zaman kadınların yumurtlama döneminden itibaren de başlayabilmektedir.

Yumurtlama döneminde kadın vücudunda yaşanan hormon değişimleri, göğüslerin sızlamaya başlamasına neden olabilmektedir. Bunun dışında doğum kontrol hapı ve ertesi gün hapı gibi hormon içerikli ilaçlar da yan etki olarak göğüs sızlaması yaşanmasına neden olabilmektedir.

Bu nedenle göğüslerinin sızlamasından şikayetçi olan kadınların, bu belirtilen dönemleri takip etmesinde yarar vardır. Kadınlarda yumurtlama dönemi, adet kanamasının başlamasından 14 gün önce yaşanmaktadır ve bu dönemde göğüslerde hassasiyet başlayabilmektedir.

Göğüs sızlaması ya da göğüslerde hassasiyet hamilelik belirtileri arasında da yer almaktadır. Bu nedenle hamile olabileceğinden şüphelenen kadınların, bu ihtimali göz önünde bulundurarak gebelik testi yaptırmaları gerekmektedir. Göğüslerde yaşanan sızlamalar, vücutta yaşanan hormon değişikliklerinden kaynaklandığı için, bu konudan şikayetçi olan kadınlar, bir kadın hastalıkları uzmanına müracaat ederek gerekli kontrollerin yapılmasını sağlayabilirler.