Göbek Deliğinin Sağ Tarafında Şişlik

Göbeğin sağ kısmında oluşan şişlikler genellikle bu bölümde yer alan organlarda yaşanan problemler sebebiyle olabilir. Göbek deliğinin sağ tarafındaki şişlik, böbrek taşı, yumurtalık kisti, safra kesesinde taş ya da iltihap, apandisit ve kas çekilmesi gibi durumlarda meydana gelmektedir. Durumun ciddiyeti bu kısımdaki şişliğin büyüklüğü, kişiye hissettirdiği ağrı ve bu ağrının ne kadar süreyle devam ettiğine bağlıdır.

Bazen de kusma, iştah kaybı ve mide bulantısı gibi sorunların şişliğe ek olarak gerçekleşmesi de hastalık konusunda küçük bilgiler verebilir. Karnın sağ tarafında oluşan ağrıların kısa süre içerisinde geçmemesi bu kısımda kesinlikle ciddi bir problem olduğunu gösterir.

Bu durumda kişilerin göbek deliğinin sağ tarafında şişlik şikâyetiyle doktora gözükmesi gerekmektedir. Doktor ilk muayene sırasında hastaya sorduğu birkaç soru ile hastalığı teşhis edebilir. Gerektiği takdirde ultrason cihazıyla da hasta muayene edilerek hastalığın ne olduğu belirlenebilir. Bu durumda hastaların, doktora gitmek için ağrıya dayanamayacak seviyeye gelmeyi beklememeleri gerekmektedir. Erken teşhis her zaman daha kolay çözümleri de beraberinde getirir.