Genital Bölgedeki Şişlik

Genital bölge organları bazı enfeksiyonlar sonucu üreme yeteneğinin kaybedilmesi gibi riskler ile karşılaşabilirler. Dolayısıyla doktorların çok önem vermekte oldukları konular arasında yer alır. Kadınlardaki genital sisteminde dış bölümde kalan, gözle görülen kısma vulva adı verilir. Kadın vücudunda bu bölgede kıllı bölge, klitoris, vajina girişi ile büyük ve küçük dudaklar olarak isimlendirilen bölgelerden oluşur.

Vulvada şişlik oluşması nedeni ile tıbbi destek almak vulvadan kaynaklanan sorunlar içinde en çok şikâyet alanlar arasında bulunmaktadır. Genital bölgede şişlik, vulvada şişlik travmatik hematomlar, varisler, inklüzyon kistleri, yağ bezlerinin ya da ter bezlerinin kistleri, bartholin bezi kistleri ve abseleri, nuck kanalı kisti, fibrom / lipom, hidradenom ya da hemanjiom gibi isimlerle bilinen sorunlar nedeni ile oluşabilir. Bu sorunlardan birini yaşıyorsanız vakit geçirmeden doktorunuza başvurmalısınız. Tabi bu rahatsızlıklardan hangisinin sorununuza neden olduğunu bilemezsiniz.

Ancak burada çok önemli sorunlar olmayan bazı rahatsızlıklar yer aldığı, kanser sınıfına giren rahatsızlıklar da söz konusudur. Dolayısıyla genital bölge nedeniyle bir sorun yaşadığınızda (şişlik, yara, kaşıntı vb.) en kısa sürede tıbbi yardım almanız uygun olacaktır.

Vajinada ağrılı şişlik isimli haberimizden de yararlanabilirsiniz.