Gebelikte Kahverengi Lekeler Ne Anlama Gelir

Gebelik döneminin son derece normal ve sık karşılaşılan durumları arasında yer alan lekelenme ve kanamalar, kimi zaman pembe ve kırmızı kimi zaman da kahverengi tonlarında meydana gelebilmektedir. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında idrar ile birlikte gelebilecek bu tür kanamalar, günlük hayat içerisinde anne adayı fark etmeden de ufak miktarlarda gerçekleşerek iç çamaşırda lekelenmelerin olmasına sebebiyet verebilmektedir. Genellikle anne adayının büyük heyecan ve korku yaşamasına sebebiyet verebilen bu tür lekelenmeler, akışkan ve canlı bir kırmızı renge sahip olmadıkça çoğunlukla herhangi bir ciddi sıkıntının habercisi olmamaktadır.

Kanama ve lekelenme hangi sebeplerden meydana gelebilir?

Döllenmenin meydana gelmesinden on ilâ on dört gün içerisinde meydana gelen ve tutunma kanaması olarak adlandırılan durum, adından da anlaşılabilineceği üzere sperm ile döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi sırasında meydana gelmekte ve kanın kısa sürede dışa atılması ile sonuçlanmaktadır. Çoğu anne adayı bu durumun menstrüasyon dönemlerindeki klasik kanamalardan birisi olduğunu düşünerek gebe olduklarının farkına dahi varamayabilmektedirler.

Bunun yanı sıra rahim ağzındaki değişiklikler ve hormonsal aktivitelerden dolayı da gerçekleşebilecek kahverengi lekelenmeler, ilk hamilelik dönemlerinde girilen cinsel ilişkiler ya da egzersizler sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

Lekelenmelerin ciddi kanamalara dönüşmesi durumunda vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulmalı ve herhangi istenmeyen bir durum ile karşılaşmadan gerekli tedavi uygulanmalıdır.