Gastroskopi Sonucu (Sonuç Pangastrit)

Gerçekleştirilen mide muayenesi ve incelemeleri sonucu sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklar arasında bulunan Pangastrit, kısaca mide organının iç yüzeyinde yer alan mukozanın herhangi bir enfeksiyon sonucu iltihaplanması olarak açıklanabilinmektedir. Genellikle orta yaşların son yıllarında ve yaşlılıkta görülen bu durum, uygun tanılar koyulup tedavi edilmesi ile birlikte uzun süreli sıkıntılar yaratmamaktadır.

Pangastrit tedavisi nasıl gerçekleşir?

Rahatsızlığın ortadan kaldırılması adına ilk olarak uzman hekimler tarafından tavsiye edilen besin grupları ile gerçekleşecek bir perhiz ve dinlenme süreci uygulanmaktadır. Mide mukozasına yerleşmiş olan mikropların tamamı ile temizlenebilinmesi için uygun ilaç takviyelerinin yanı sıra herhangi zarar verici bir besin türünün de vücuda alınmaması ve mümkün olduğunda mideyi zorlamayacak besinlerin seçilmesi gerekmektedir.

İlk evreleri neredeyse insanların yüzde yirmisinde göründüğünden dolayı uzun yıllar fark edilemeyen ya da fark edilse bile önemsenmeyen gastrit rahatsızlıkları, ciddi bir hâl alması ile birlikte mide kanserine varan sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Bu tarz istenmeyen ve uzun yıllar sıkıntı verebilecek durumlar ile karşılaşmamak için mide sorunlarının ortaya çıkmasına müteakip muayene olmak ve gerekli tahlil ya da kontroller sonrasında gerekiyor ise profesyonel tedavi yöntemlerine vakit kaybetmeden başlamak gerekmektedir. Amatör perhizler ve ilaç kullanımlarının çoğu zaman yarar vermekten çok zarar ortaya çıkartacağı da unutulmaması gereken detaylar arasında yer alarak sıklıkla hatırlanmalıdır.