Fitil Kullanılırken İlişkiye Girilir mi?

0

Vücuda anüs veya vajina yoluyla alınabilen mumlu veya jelli olan fitiller, bağırsağın ılık mukoza zarlarına değdikleri anda erimeye başlarlar. Böylelikle içerisindeki ilaç maddeleri hızlı bir şekilde çözülür ve bağırsaklar tarafından kolay bir şekilde emilecek noktaya ulaşır. Günümüzde pek çok rahatsızlığın tedavisi için doktorlar tarafından hastalara fitil tedavisi önerilmektedir.

Bazı durumlarda mideye rahatsızlık verebilecek ilaçlar yerine de kullanılabilen fitilleri bir süre boyunca almak istiyorsanız cinsel ilişkiden uzak durmanız genellikle tavsiye edilmektedir. Doktorunuzun size belirttiği süre boyunca fitil kullanırken cinsel ilişkiye girmemeniz önemlidir.

Fitil kullanmaya başladığınız zaman vajina veya anüs yollarının temizliğinin ve hijyeninin ekstra olarak korunması gerektiği için cinsel ilişki fitil alındığı zaman belirli şartlar altında tehlikeli olabilir. Burada önemli olan nokta sizin kendi vücudunuz, uygulanan fitil tedavisinin süresi ve ne şekilde uygulandığıdır.

Fitil Kullanmak Hamile Kalmayı Engeller mi?

Hastalığınız için kullandığınız fitil sebebiyle cinsel ilişkiye kesinlikle girilmemelidir gibi bir uyarı yapmak kesinlikle yanlıştır. Burada kesin bir şekilde söylenebilecek olan tek nokta fitil kullanıldığı zaman hamile kalabilme oranlarının ciddi şekilde düştüğüdür. Eğer hamile kalmak için bir cinsel ilişki düşünüyorsanız bunu fitil kullanma sürecinizi atlattıktan sonra denemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Fitilin vücudunuzda yol açtığı reaksiyonları tetiklemek istemiyorsanız da cinsel ilişkiden kısa bir süre boyunca uzak durmanız gerekebilir. Doktorlar genellikle 1 ile 2 hafta boyunca fitil kullanılırken cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini belirtiler. Ancak bu süre ve durumlar sizin hastalığınız ve kullandığınız fitillerin türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Tamamen emin olmak ve cinsel ilişkiye girip giremeyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız fitil tedavisi uygulamak isteyen doktorunuz ile bu konuyu özel bir muayene sonrasında tekrar konuşmalısınız.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.