Eozinofil Düşüklüğü

Eozinofil düşüklüğü nedir diye sorgulamadan önce, eozinofilin ne olduğuna bakmak gerekir. Kan dolaşımında var olan beyaz kan hücrelerinin ortalama olarak %7 kadarını bulunduran eozinofil hücreleri bağışıklık sistemi için vücutta üretilen hücrelerdir. Görevi ise; mikrop içeren parazitlere ve alerji oluşumuna sebep olan bazı iltihap durumları için vücudu korumak ve savunmaktır. Diğer hücrelerde görülebildiği gibi, eozinofil düşüklüğü veya yüksekliği de yaşanabilmektedir. Eozinofil düşüklüğü de, stres içeren bazı hastalıkların veya Cushing sendorumuna sebep olan bir etken olarak da kabul edilebilmektedir.

Eozinofil düşüklüğü, kortizol benzeri hormanların yapısında gereğinden fazla üretim yapılması sonucu görülebilecek bir durumdur. Eozinofil oranında düşüklük yaşanmasının diğer bir başlıca sebebi ise, alkol zehirlenmesi olarak kabul edilmektedir. Herhangi bir kan testi esnasında bu oran için de gerekli uygulama yapılabilir. Başka bir aşama veya ön hazırlık gerektirmeyen bir durumdur. Eğer sürekli ilaç kullanan biri bu testi yaptıracaksa, ilacı ile birlikte doktoruna giderek bu durumu bir uzmana danışmalı ve ona göre test yaptırmalıdır.

Aşırı bir düşüklük durumu, çok rastlanmasa da kalp ve damar yollarında bazı rahatsızlıklara sebep de olabildiği gibi, oran oldukça düşüktür. Yüksekliği kadar ciddi bir durum oluşturmaz ancak yine de kontrol edilmesi ve gereken orana getirilmesi gerekmektedir. Her yaş grubunda yaşanabilecek bir durumdur. Kan yapıcı besinlerin bolca alınması çok yararlı olacaktır.