Ense Şişlik Var Ne Yapabiliriz

Ensede şişlik sorunu oldukça ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilen bir durumdur. Öncelikle bu tür bir durumun, neden değil sonuç olduğunu unutmamak gereklidir.

Böylesi bir durumun farkına varan ve bu durumdan rahatsız olan bir kişinin içerisinde bulunduğu muhtelif durumları ve tedavi için izlemeleri gereken yolları açmak istersek;

Şişlik nedeni, yağ bezelerinin sebep olduğu tıkanmalar ya da büyümeler olabilir. Böyle bir durumdan şüphelenen bir hastanın ilk etapta bir dermatolog ile iletişime geçerek durumu anlaması oldukça önemlidir. Zira kitlenin türü ve iyi huylu ya da kötü huylu olması gibi etmenler oldukça belirleyicidir.

Ensede şişlik sorunu yaratan bir diğer olumsuz durum ise, boyun ve ense bölgesini zorlayıcı hareketler ya da darbeler sonucunda oluşan travmalar ya da ödemler olabilmektedir. Böyle bir durum ise bir nöroloji uzmanının bakımını gerektirmektedir. Bu bölgeye alınan darbelerin, kalıcı hasarlara yol açabileceği bilinmektedir.

Yine benzer bir şekilde boyun fıtığı ya da düzleşme gibi sorunlar da ensenin şişmesine neden olabilmektedir. Nörologlar ve fizik tedavi uzmanları ise bu alanda yetkili isimlerdir.