Endol Kullanımı Hamilelikte

Hamilelik sürecinde her türlü ilacın kullanımı ve yapılan aktivitelerin doktor gözetiminde gerçekleşmesi oldukça önemlidir. Zira bu dönemde gerek annenin hormonal değişimleri, gerekse de bebeğin gelişim süreci konusunda en ufak ayrıntıların dahi atlanmaması gerekmektedir. Özellikle ilaçların sahip oldukları bazı etkin maddeler ve alerjik etkileri nedeniyle, hamilelik sürecinde ilaç kullanımı çok fazla tavsiye edilmemektedir. Ancak kimi durumlarda da ilaç kullanımı zorunlu hale gelebilmektedir. Bu ilaçlardan birisi olan endol ve hamilelik süresinde endol kullanımı konusu da ciddi tartışmalara neden olmaktadır.

Endol içeriği gereği, vücut içerisinde kimi hormonların azalmasına yardımcı olmaktadır. Vücut açısından aşırı şekilde salgılanması tehlike yaratan hormonlar açısından bu durum yararlı olsa da, hamilelikte bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle kanama konusunda farklı görüşlerin olması ve düşük ihtimali kafalarda soru işaretlerine neden olmaktadır.

Bunun yanında özellikle erken doğum riski olan anne adayları için, plasenta suyunun azaltılması amacıyla hamilelik süresinde endol kullanımı kimi doktorlar tarafından tercih edilmektedir. Burada önemli olan nokta ise doz miktarının kesin bir şekilde belirlenmesi ve asla dışına çıkılmamasıdır.