Ella Ertesi Gün Hapı

Korunmasız olarak gerçekleşen cinsel ilişki sonrasında meninin dölyoluna giriş sağlamasına rağmen gebelik istenmeyen durumlarda halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen ilaçlar kullanılmakta ve sperm tarafından döllenmiş potansiyel yumurtaların erken kanamalar ile birlikte rahme yerleşmeden vücuttan atılması sağlanmaktadır.

Ülkemizde uzun yıllar boyunca Norlevo ismi ile satılan ilaç tercih edilirken, söz konusu ilacın kullanım dozunu tek tablete indiren ve buna rağmen üç kat daha başarılı etki gösterdiği belirtilen Ella Ertesi Gün Hapı satışa sunulmuş durumdadır.

Ayda iki kez Ella kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Gebeliğe engel olan bu ilacın doğum kontrol hapları gibi koruyuculuk oranı yüksektir. Ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bu ilacı kullanarak korunmak mümkün olmayacaktır.

Çok sayıda kişi için Ella kullanımının sakıncaları fazladır ve hormon içeriği bilindiğinden yılda maksimum 3 kere kullanılmalıdır.

Ella ne işe yarar konusu cinsel ilişkide olan kadınların merak ettiği ve araştırdığı bir ilaçtır. Beyaz renkli ve yuvarlak olan tabletler, ilişki sonrasında alınır. Acil doğum kontrol hapı olarak da bilinir.

Diğer koruyucu yöntemler yetersiz ya da eksik kaldığında, ilişki sonrasında ilk 24 saat içerisinde alımı gerçekleştirilir. Böylelikle hamilelik riski ortadan kaldırılır. Ella ne işe yarar konusu için, hamileliği engelleyici ilaç olarak cevap verilebilir.

ELLA İLACI HAKKINDA

Yumurtalıklarda hamilelik oluşumun engelleyerek etkisini gösterir. Ella içeriği bakımından diğer doğum kontrol haplarından daha farklıdır. Bu nedenle düzenli kullanılan doğum kontrol haplarından ayırt edilmeli ve sürekli alınmamalıdır. 1 ay içerisinde ikinci kez Ella kullanımı sonrası etki edip etmeyeceği merak edilir.

Öncelikle ikince kez alınması çok daha zararlıdır. Öncelikle adet kesilmesine ve gecikmesine neden olabilir. Âdetin daha ağrılı oluşmasına da sebep olur. Fazla kullanımı kadınlar için oldukça zararlıdır. En az 1 sene boyunca adet konusunda ve diğer hormonlarda ciddi hasarlara sebep verir. Kısırlığa bile yol açabilir ve geri dönülmeyecek sonuçları beraberinde getirebilir. Ella ne işe yarar sorusundan çok zararları araştırılmalı ve dikkate alınmalıdır.

EN FAZLA NE KADAR ALINABİLİR?

Kadınların bir geceyi kurtarmak için çok zamanını mahveden bu ilaçlar 3 ayda bir alınmalıdır. Daha fazlasında meydana gelecek problemler asla unutulmamalı ve diğer korunma yöntemleri doğru bir şekilde yerine getirilmelidir.

Ella Sonrası Emzirme

Yukarıda yazılanlar tavsiye niteliğinde konulardır. Aklınızda kalan problemleriniz için en yakın sağlık birimine veya doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir. Ayrıca kafanızda soru işareti olan konuları aşağıdaki yorum bölümünden de bizlere iletebilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Emzirme Döneminde Nasıl Kullanılmalıdır?

Ella ilacı kullanıldıktan sonra emzirmenin bebek üzerinde zararlı olacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Genelde ilacın yan etkiler kusma ve bulanma ile sınırlı kalır. Bu sebeple de anne sütüne bir etkisi bulunmaz. Ancak kişiler bu konuda risk almaktan da çekiniyor olabilirler.

Bu sebeple de piyasada emziren anneler için özel olarak üretilen doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Bu hapları kullanarak emziren anneler kendilerini daha rahat hissedebilirler. Ancak bu ilaçların, süte kesinlikle etki etmemesinin sağlanması için içerisinde madde miktarları azaltılmıştır. Yani Ella ilacına göre doğum kontrol etkisi daha azdır.

Emzirme konusunda rahat edilirken, diğer açıdan gebelik riski tam olarak atlatılamayabilir. Bu sebeple de bayanlar bu durumda biraz arada kalmaktadır. Ancak bu ilaçlar kusma ya da bulanma sorunu yaşattığında tekrar kullanılabildiği için emzirmeye karşı zararsız olan doğum kontrol hapları kullanılabilir.

Tüm doğum kontrol yöntemleri gibi Ella Ertesi Gün Hapı da kati suretle yüzde yüz korunma sağlamamaktadır. Bunun bilincinde olarak kullanım gerçekleştirmesi gereken kadın, cinsel ilişkiden sonra en geç yüz yirmi saat içerisinde ağız yolu ile 30 Mg’lık tableti yutmalıdır.

Ella, son dönemde üretilen ve çok sayıda kişi tarafından tercih edilen bir doğum kontrol hap. Cinsel ilişki sırasında kondom sorunları ya da korunmasız ilişki sebebiyle boşalmanın içeride gerçekleşmesi sonrasında doğum kontrol hapları kullanılabilir. Ella adındaki bu doğum kontrol hapı ilişkiden sonra 120 saat içerisinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde bir sonuç alınamaz. Bu hapın yan etkileri olarak adet düzensizlikleri, kusma ve bulanma görülebilir. Bu yan etkilerin görülmesi ya da görülme şiddeti bayanın bünyesine göre değişiklik gösterebilir.

İlişkiden sonra ne kadar erken yutulur ise o denli başarılı sonuçlara erişilmesini sağlayan ertesi gün hapı, kusma ve benzeri yollar ile yutulduktan üç saat sonra geri çıkartılması durumunda da hekim kontrolünde yeninde yutulabilmektedir. Aşırı doz kullanımlarında pek çok istenmeyen sonuç ile karşılaşmak mümkün olabileceğinden, kişilerin bu alanda özen göstermeleri zaruridir.

Standart doğum kontrol haplarından farklı olan ertesi gün hapları, yalnızca potansiyel hamilelik durumlarında önleyici etken olarak kullanılmalı ve düzenli kullanımdan kaçınılmalıdır. Ortaya çıkabilecek tüm yan etkenlerde telaşlanmadan uzman bir ürolog muayenesine başvurulmalıdır.