Dudak Uyuşması

Dudak UyuşmasıDudak uyuşması genelde tamamında ya da belli bir bölümünde olmaktadır. Bu doğrultuda kalıcı hale gelmeden uyuşma nedeni tespit edilip muayene edilmeli. Genelde dudak uyuşması kalsiyum eksikliği, anksiyete, sinir hasarı veya stres dolayısı ile olabilir.

Dudak Uyuşması Nedenleri

 • Hızlı ve derin solunum dudak uyuşmasında en yaygın nedenlerden biridir. Kaygı ve stresten kaynaklanan bu tür solunum türlerinden kaynaklanarak el ve ayaklarda uyuşmada görülebilir. Bazen bu durum dudak seğirmesine de yol açabilir.
 • Kalsiyum, potasyum ve sodyum minerallerindeki eklik dudak uyuşmasına sebep olabilir. Bu tür eksiklikler ayrıca kas spazmı ve ağrılı seğirmelere de sebep olabilir.
 • Bacaklardan başlayıp yukarı doğru ilerleyen bir rahatsızlık olan periferik nöropati dudak uyuşmasına sebep olabilir. Periferik nöropati vücudun herhangi bir yerinde oluşan sinir hasarı anlamına gelmektedir.
 • Ciguatera zehirlenmesi de dudak uyuşmasının nedenlerinden biridir. Genelde sualtı bitkilerini yiyen küçük balıkların tüketiminde meydana gelir. Dil uyuşması ve halüsilasyon da diğer yan etkileridir.
 • Raynaud fenomeni adında, el ve ayak parmaklarının deri altında bulunan kan damarlarının daralması anlamına gelen hastalıkda dudak uyuşmasına sebep olabilir. Bunun yanında kulak memelerinde hatta burunda karıncalanma hissedilebilir.
 • Beyne giden kanın kan pıhtısı yüzünden geçici olarak durması durumuna iskemik atak adı verilir. İnme öncüsü olarak da kabul edilebilir. Kalıcı değildir. Bu durum oluştuğunda vücudun bir tarafı ve dudakta uyuşma görülür.
 • Kene ısırması sebebiyle vücuda giren bakteriler dudakta karıncalanma ve uyuşukluk oluşturur. Bakteriler uzun bir süre sonra bile menenjit ve yüz felci gibi hastalıklara sebep olabilir.

Dudak Uyuşması Probleminin Tedavisi

Öncelikle rahatsızlığınız yukarıda saydığımız hastalıklardan herhangi biri yüzünden ortaya çıkıyorsa en iyi seçenek doktora görünmek olacaktır. Ciddi bir hastalığınız yoksa aşağıdaki tedavileri evde uygulayabilir ve kısa sürede rahatlama sağlayabilirsiniz.

 • Vazelin ilk akla gelen seçeneklerdendir. Soğuk hava yüzünden meydana gelen uyuşmalarda kolayca uygulanabilir. Böyle soğuk havalarda dudak kremi veya vazelin taşımanızı tavsiye ediyoruz.
 • Dudak uyuşması problemi ile ne şekilde karşılaşırsanız karşılaşın içinde karbondioksit olan gazlı içecekleri hemen kesmeniz gerekmektedir.
 • Kullandığınız ilaçlar varsa onlarda dudaklarda uyuşma yapabilir. Sorununuzu gidermek adına doktorunuz kontrolünde bir kaç gün ilacı bırakarak uyuşukluğun ondan kaynaklanıp kaynaklanmadığına emin olmanız gerekmektedir.
 • Dudak uyuşukluğu bazende alerjik durumlarda ortaya çıkabilir. Bunu tetikleyecek yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız içerikler tavsiye niteliğindedir. Acil durumlarınız için lütfen doktorunuza başvurunuz.