Diz Kütlemesi

Dizler ve içerisinde bulunan eklemler ile kıkırdak dokular, vücudumuzun belli başlı ağrılık kaldırma merkezlerinden birisidir. Bu durum, özellikle modern yaşamın getirmiş olduğu bazı olumsuz şartlar ile birleştiğinde, diz üzerinde ciddi hasarların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle kıkırdak doku bakımında en yoğun bölgelerden birisi olan diz içerisinde bu dokuların bozulması ya da farklı sorunların ortaya çıkması ise ağrı kadar diz içinden ses gelmesi ile de kendisini gösterebilmekte.

Burada dizden gelen sesin niteliği, sorunun anlaşılması için oldukça önemlidir. Eğer ağrılı ya da ağrısız, eğilip bükülme ya da ağır kaldırma durumlarında kütleme şeklinde şiddetli bir ses geliyorsa, menüsküs yırtıkları ya da kireçlenme durumu ortaya çıkmış olabilir.

Eğer diz içinden ses gelmesi durumu daha çok çıtlama şeklinde ise, kıkırdak doku üzerinde bir hasar durumu ortaya çıkmış olabilmektedir. Fizik tedavi yöntemleri ve biraz dikkat ile bu tür durumların önüne geçmek ise son derece kolaydır. Bunun için bacak kaslarının güçlendirilmesi, kiloya dikkat ve aktif ancak dikkatli bir yaşam standardının yakalanması oldukça önemlidir.