Dil Ucu Yanması

Dil ucunda yanma hissi oldukça ilginç ve tahmin edilemeyecek kadar farklı alanlarda nedenleri olan bir sorundur. Genel olarak atak zamanı belli olmayan ve ağız içerisinde pek çok geçici duyu kaybı yaşanmasına neden olan bu hastalıkta, dil ucunda yanma dışında şiddetli kuruluk, tat almada güçlük ve ağız içerisinde uyuşukluk hissi gibi belirtiler kendisini göstermekte ve hastalarda yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi oldukça farklı alanlarda kaynağı aranabilen bu hastalıkta, örneğin depresyon önemli bir neden oluşturmaktadır. İşte bu nedenle bu hastalığın tanısında böyle bir durum varsa, mutlaka psikolojik destek te hastaya verilmelidir ve hazzın arttırılmasını sağlayan uygulamalara ağırlık verilmelidir (ağız içerisinde hemen erimeyen gıda maddelerinin dil üzerine konulması gibi) Zira bu hastalıkta sıkıntıların görülmediği tek an, hastaların yemek yedikleri an olmaktadır.

Bunun dışında menopoz çağına girmiş kadınlarda da bu hastalığın diğer vakalara oranla daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Kesin bir tanısı yapılamasa da, değişen hormonal dengelerin bu hastalık üzerinde tetikleyici rol oynadığı tahmin edilmektedir.