Dil Arkası Kabarıklar

Dil, yapısı gereği oldukça hassas, nemli ve dış etkilere açık bir organdır. Bu durum ise çok farklı çeşitlerden ya da gerekli bakımın yapılmaması gibi olumsuz koşullardan dolayı dil üzerinde bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sorunlardan birisi de dilin arkasında çıkan kabarıklık durumudur.

Örneğin, yenilen ya da içilen gıdaların yapısı kadar, sıcaklık veya soğukluk değerleri de dil üzerinde etki edebilmektedir. Aşırı sıcak bir gıdanın tüketimi sonrasında arka kısımda, yazının da başlığını oluşturan kabarıklık durumları ortaya çıkabilmektedir.

Bunun yanında, çeşitli hastalıkların bir göstergesi olarak ya da aft, mantar gibi enfeksiyon durumları da dilin arkasında çıkan kabarıklık durumlarına neden olabilmektedir. Kişisel bakım ve uzman tavsiyesi ile verilmiş gargara uygulamaları sayesinde enfeksiyon durumlarından kısa bir sürede ve kolayca kurtulabilmek mümkündür. Ancak başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan kabarıklık durumlarında mutlaka bir uzman kontrolünde detaylı tetkiklerin yapılması elzemdir.

İlk grup içerisinde yer alan ve dokuların bozulmasına yol açan herpes virüsü gibi durumların ciddiye alınması ve ayrıntılı tedavinin hemen başlatılması ise gerekli bir durumdur.