Deri Altı Şişlik

Derimiz, dış dünyanın etkilerinden vücudumuzu koruyan en önemli kalkan görevini görmektedir. Ancak gerek dış etkilere son derece açık oluşu, gerekse de iç etkilerin en başta kendisini belli ettiği alan oluşu nedeniyle deride şişme gibi sorunlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Böyle bir durum insanların aklına çoğunlukla tümör gibi korkutucu sonuçlar gelse de, her deri altı şişliğini bu tür büyük sorunlar ile karıştırmamak gereklidir. Öncelikli olarak, deri altı şişlik durumlarının nedenlerinin iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir.

Çoğu zaman dış etkiler ile birlikte, damar yollarının tıkanması ve iltihaplanması sonucunda şişlikler meydana gelebilmektedir. Böylesi bir durumda, enfeksiyon yaşanan bölgeye medikal ilaçlar ile müdahale, erken dönemde sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Yine iç etkilerin etkisi ile yağ bezelerinin tıkanması ve şişmesi durumunda meydana gelen bezeler de, deride şişme sonucunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu tür vakalarda müdahale açısından kitlenin türü ve büyüklüğü öncelikli olarak göz önüne alınmaktadır.

Bunların dışında, aşırı yorgunluk ya da zorlama sonucunda meydana gelebilen ödem gibi durumlar da, deri altı şişliklerinin nedeni olabilmekte ve zaman içerisinde geçmektedir.