Demir yüksekliği nedir şeklinde bir soruya cevap vermek için şu cümle kurulabilir: Vücudunuzda ihtiyacınız olandan daha fazla miktarda demirin biriktiği, demir yüklenmesi olarak da bilinen, tıbbi literatürdeki adı Hemokromatozis  olan bir hastalıktır.

Demir birçok yiyecekten aldığımız ve vücudumuzdaki işleyişte önemli yer tutan bir mineraldir. Kanın hemoglobini ve adelenin myoglobini yapısında bulunurlar. Ortalama olarak günlük 10-30 miligram arası tüketilmesi yeterlidir. Demir fazlası insan vücudu için toksik, zehirli bir madde anlamına gelir. Bu hastalık söz konusu olduğunda demir fazlası karaciğer, kalp ve pankreas başta olmak üzere vücuttaki birçok organda birikebilir. Sonucunda karaciğer büyümesi, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri, siroz, aritmi, kalp yetmezliği ya da diabet gibi önemli rahatsızlıklara, ölüme bile yol açabilir.

Demir yüksekliği nedir sorusuna cevap verdikten sonra sebeplerinden ve tedavisinden bahsetmek gerekir. Sebebi genetik olabilir ya da çeşitli faktörlere dayanabilir. Yüksek miktarda C vitamini alınması ve alkol kullanımı gibi olaylar da hastalığın ağırlaşmasına sebep olabilir. Her durumda erken tanı ve tedavi önemli olacaktır. Tanı başka rahatsızlıklar araştırılırken de konabilir. Aile geçmişi, tıbbi muayeneler, tahlil ve tetkikler sonucu kesin tanı konulur. Tanıya göre terapötik filebotomi, diyet değişiklikleri, demir kelasyon tedavisi ve komplikasyonların tedavisi uygulamaları yapılabilir.