Çenemin Altında Sağ Tarafta Şişlik Oluştu

Çene altında şişlik var şeklinde yapılan bir şikâyet birçok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bunun nedeni ise genellikle bademcik olarak bilinen lenf düğümlerinin şişmesi olmaktadır. Lenf düğümleri insan vücudunun savunma mekanizmasının çok önemli bir parçası, öncüleridir. Vücudumuza zarar verebilecek olan patojenlerin filtre edilmesini sağlarlar. Lenf düğümlerindeki şişme, beze ya da ağrılı kitleler acil tıbbi müdahale isteyen ve bazı hastalıkların tanısını koymaya yarayan sorunlar olabilirler.

Lenf düğümleri sadece çene altında değil kasıklarda ya da koltuk altımızda da bulunur. Vücudun çeşitli bölgelerinde yer alırlar. Dolayısıyla ‘çenemin altında sağ tarafta şişlik oluştu’ gibi bir şikâyet farklı vücut bölgelerinde de oluşabilir. Ancak çene altındakiler daha dikkat çekici ve konuşma gibi işlevleri de etkileyebildiğinden daha rahatsız edici olabilir. İltihaplanma, diğer enfeksiyonlar, lenfoma ya da diğer diş ve kulak sorunları gibi nedenlerle lenf düğümleri şişebilir. Ağrı geçici olabilir, tekrarlaması söz konusu ise endokrinolog ile görüşmek uygun olacaktır.

Çene altında şişlik var ya da benzeri bir şikâyetle sağlık kuruluşuna başvurmadan önce bölgeye sıcak paketi uygulamak yerinde olur. Böylece şişliği indirebilir, ağrıyı ve sebep 0olduğu rahatsızlığı giderebilirsiniz. Sağlık kuruluşundaki uzman kişilerin yapacağı muayene ve tetik sonucu ilaç tedavisi yapılabilir, doktorunuz gerekliyse biyopsi yapacaktır.