Çatlatma İğnesine Rağmen Yumurtanın Çatlamama Sebepleri

Yumurta çatlatma iğnesi konusu çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için umut veren konulardan biri olabiliyor. Ancak bu tedavinin çok yüksek bir oranla başarılı olduğunu söyleyemiyoruz. Tedaviyi alan her 5 kadın arasından yalnızca 1 tanesi hamile kalmaktadır.

Bu tedavi tek iğnenin uygulanması şeklinde yapılmaktadır. Ancak bir seferde başarıya ulaşması söz konusu olmayabilir, genellikle 3-6 aylık bir süre boyunca uygulanan bir kısırlık tedavisidir. Yumurtanın çatlaması, tedavinin başarısız olması ise birçok nedene dayanıyor olabilir. Uygulanan kadının yaşı ya da daha önce hamile kalıp kalmadığı gibi nedenlere göre tedavinin başarı şansı değişebilir. Ancak uygun olduğu tespit edilen kişiler için bile başarı şansı %20, tüm kısırlık sorunu yaşayan kadınlar değerlendirildiğinde %5-8 arasıdır. Yani gebe kalamayan hanımlardan 15-20 kişi seçtiğinizde (ortalama) sadece 1 tanesi bu yöntemle hamile kalabilecektir.

Dolayısıyla yumurta çatlatma iğnesi kullanmak ve tedavinin sonucunun olumlu olmasını umut etmek yanlış olmaz. Ama tedaviye rağmen sonuç alamama, yumurtanın çatlaması ya da başka sorunlarla karşılaşma ihtimalinizin de daha yüksek olduğunu unutmayın. Yani tedaviyi deneyin ama beklentilerinizi yüksek tutmayın.