Boyunda Damar Atması

Boyun damarlarının atması ya da seğirmesi durumu, özellikle belli bir yaşın üzerinde ki hastalarda ve sıklıkla görülebilen bir şikâyettir. Bu durumun birden fazla durumu olabilmekte ve bazı durumlarda ise ciddi rahatsızlıkların habercisi de olabilmektedir.

Bu tip bir durum için öncelikli olarak farklı sebeplerin olabileceğini belirtmek yerinde olacaktır. Duruş bozuklukları, boyun fıtığı ya da boyun düzleşmesi, yüksek tansiyon, diyabet, damar tıkanıklıkları ya da koroner kalp yetmezlikleri, bu durumun başlıca sebepleri olabilmektedir.

Duruş bozuklukları ya da fıtık durumlarında, boyun damarlarının atması ya da seğirmesi durumunun nedeni, genellikle kas yapılarının yeterince güçlü olmaması ve damarlar üzerinde baskı oluşması olabilmektedir. Fizik tedavi uzmanları ile ya da alternatif tedavi yöntemleri ile bu soruna kolayca çözüm bulunabilmektedir.

Yüksek tansiyon ya da koroner kalp yetmezliği durumu ise çok daha ciddi ve hayati tehlikelerin oluştuğu alanlar olmakta ve damar atması olarak belirtilen durum, emarelerden sadece birisini oluşturabilmektedir. Özellikle bu durumu sıklıkla yaşayan ve diğer emarelerden bazılarında da artış gözlenen hastaların ivedilikle bir uzmana görünmeleri önerilmektedir.