Boğazımın Sağ Tarafında Beni Çok Rahatsız Eden Bir Batma Var

Boğaz ağrıları ve nedenleri çok farklı sorunlardan kaynaklanabilmektedirler. Ancak özellikle enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda, boğazın bulunduğu kritik konum ve işlevi nedeniyle dikkatli olmakta fayda var. Aksi takdirde, çok daha büyük sağlık problemlerinin ortaya çıkması mümkün olmakta.

Enfeksiyon bazlı boğaz ağrılarında (örneğin bademcik ağrıları) sorun her zaman çift taraflı olmayabilir. Enfeksiyon durumuna göre sağ tarafta şiddetli bir ağrı yaşanırken, sol tarafta bir sorun görülmeyebilir. Ancak hemen müdahale edilmezse, enfeksiyon başka alanlara da sıçrayabilmektedir. Bunun yanında faranjit gibi rahatsızlıklar, bir neden değil sonuç olduğu için, başka bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir.

Eğer boğazın sağ tarafında şiddetli bir ağrı ve şişkinlik durumu varsa, bu sorunun kaynağı tümör gibi çok daha büyük bir sorun da olabilmektedir. Böyle bir durumda gerekli tetkiklerin zamanında yapılması büyük önem taşımaktadır.

Boğaz ağrıları ve nedenleri çok farklı olsa da, hastaların boğazlarını rahatlatmak için izleyecekleri yollar bellidir. Öncelikli olarak bol sıvı tüketimi oldukça faydalıdır. Nem oranının arttırılması ve boğaz temizliğinin aksatılmaması da ağrının azalması için etkili olmaktadır.