Bebekte Balgamlı Kusma

Bebekler ilk doğdukları dönemlerde, 4 – 5 aya kadar kusabilmektedirler, Fizyolojik kusma olarak adlandırılan bu kusma çeşidi son derece normal karşılanmaktadır. Genellikle bebek beslenme sonrası kusuyorsa ve diğer zamanlarda kusmuyorsa, bu fizyolojik kusmadır ve olağan bir durumdur.

Kimi zaman ise anne ve babalar bebekte balgamlı kusma ile karşılaşarak paniklemektedirler. Böyle bir durumda öncelikle kusmanın bir hastalık değil, bir semptom olduğu unutulmamalıdır. Bebeklerin, zatürree ve bronşit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları geçirmeleri esnasında midede besinlerin emilimi normal dönemlere göre geç gerçekleşmektedir. Midede bekleyen sıvı durduğu zaman da bebek bunu balgamlı bir şekilde kusmaktadır.

Yani bebekte balgamlı kusma çoğu zaman üst solunum yolu hastalıkları sebebiyle gerçekleşmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman bebeğin rahat bir şekilde kusmasına izin vermek ve hekimi ile iletişim kurmak gerekmektedir. Hekim bebeği muayene ederek bebekte balgamlı kusma meydana gelmesinin sebebini en net şekilde belirleyecek ve uygun bir tedavi ile kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayacaktır.