Bebeğin Aşağıya İnmesi

Hamilelik, dünyanın en büyük mucizelerinden birisidir. Bayanlar 38 ila 40 hafta arasında bir zaman alan bu süre içerisinde çok farklı duygular hissedebildikleri gibi vücutlarında da farklı olaylar yaşanmaktadır. Özellikle ilk kez hamile olan bayanlar daha önce böyle bir tecrübe yaşamadıkları için hamileliğin her safhasında daha endişeli ve daha şaşkın bir durumda vücudunda yaşananları takip ederler. Özellikle doğumun yaklaşmasıyla birlikte heyecan daha da artar.

Ülkemizde hamile bayanların %10’u erken doğum yapmaktadır. Durum böyle olunca da bayanlar erken doğum, sezaryen ya da düşük gibi olağan dışı durumların oluşmasından çekince duyarlar. Bu yüzden de vücutlarında olan tüm olayları sorgulamaya ve öğrenmeye başlarlar. Bebeğin aşağıya inmesi olayı hamilelik döneminin sonlarına yaklaşıldığının ve yakın sürede doğum işleminin gerçekleşeceğinin habercisidir.

Bebeğin eski konumuna göre daha aşağıya inmesiyle birlikte, bebeğin diyafram üzerindeki baskısı biraz daha azalır. Bu sebeple bayanlar daha rahat nefes almaya başlarlar. Ancak bebeğin aşağıya inmesi durumunda idrar kesesine olan baskı artar ve daha sık tuvalet ihtiyacı oluşmaya başlar.